Легше уникнути ВІЛ-інфікування, ніж вилікувати СНІД


1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

1 грудня відмічається Всесвітній день боротьби зі СНІДом, який направлений на збільшення обізнаності щодо профілактики та лікування хвороби.

Синдром набутого імунодефіциту людини (СНІД) – це вкрай небезпечне інфекційне захворювання, що протікає з поступовим руйнуванням імунної системи. Збудником є вірус імунодефіциту людини (ВІЛ).

ВІЛ-інфекція, як і раніше, є однією з найбільших проблем охорони здоров’я. Це пов’язано з продовженням зростання поширеності ВІЛ-інфекції, важким перебігом, великими економічними витратами та іншими факторами, що характеризують високу соціальну значущість цього захворювання.

На сьогодні єдиним дієвим засобом боротьби з епідемією ВІЛ/СНІДу та її наслідками є профілактика захворювання, яка спрямована на попередження передачі вірусу імунодефіциту від інфікованої людини до здорової.Найбільш поширеними шляхами передачі інфекціє є статевий, парентеральний (ін’єкційний та інструментальний),  вертикальний ( від ВІЛ-інфікованої матері до дитини під час вагітності, пологів, при грудному вигодовуванні).Слід пам’ятати, що ВІЛ-інфекція не передається:

–    контактно-побутовим шляхом (через спільний посуд, постільну білизну, при рукопотисканні, обіймах, в громадському транспорті тощо);

–   через повітря під час кашлю або чхання;

–   через слину, сльози, піт;

–   через воду або їжу;

–   через тварин, при укусах комах тощо.

            Як зменшити ризик зараження ВІЛ-інфекцією?

Всі люди повинні мати основи  знань як захистити себе, своїх партнерів, свою сім’ю від ВІЛ-інфекції. Ці знання складають основу нормальних повсякденних соціальних контактів з ВІЛ-інфікованими та хворими на СНІД.

НЕОБХІДНО:

–  утримуватися  від  статевих  контактів  з  випадковими партнерами і   особами, які вживають      наркотичні засоби;

–  виключити вживання ін’єкційних наркотичних засобів;

–  донорам крові, органів і тканин перевірятись на наявність антитіл до    ВІЛ-інфекції;

– обережно ставитися до проведення певних косметичних процедур з можливим пошкодженням шкірних і слизових оболонок (манікюр, педикюр, гоління, татуювання тощо);

– використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни (засоби для гоління, зубні щітки, ножиці );      – використовувати індивідуальні засоби захисту (рукавички, халати тощо) при роботі з біологічними рідинами і інструментарієм;

–  вагітним жінкам необхідно обов’язково обстежуватись на ВІЛ/СНІД.

Необхідно завжди пам’ятати і знати, що значно простіше уникнути ВІЛ-інфікування, ніж вилікувати СНІД.

 

Виконавець :    Шамичкова Г.Р.  –   завідувач  відділення  особливо   небезпечних    інфекцій, Левченко Ю.О. –  лікар – епідеміолог  відділення  особливо  небезпечних  інфекцій  ДУ «Дніпропет-ровський ОЛЦ МОЗ України».

Print Friendly, PDF & Email