21 ЖОВТНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПРОФІЛАКТИКИ ЙОДОДЕФІЦИТНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ


21 жовтня щорічно відзначається Всесвітній день профілактики йододефіцитних захворювань, який має нагадати про важливість достатньої наявності мікроелемента в організмі кожної людини.

        Йододефіцит – це найактуальніша проблема на сьогодні у всьому світі. Вважається, що від нестачі йоду страждає кожен третій. Йод – дуже важливий мікроелемент. Він бере участь у виробництві гормону щитовидної залози – тироксину, на створення якого йде до 90 відсотків йоду, що споживається з їжею.

         Тироксин контролює та посилює інтенсивність обміну речовин: водно-сольовий обмін, обмін білків, жирів та вуглеводів. А ще він регулює теплообмін в організмі, розподіл та зростання клітин, роботу печінки та серцево-судинної системи. Крім того, саме від цього гормону залежать стан нервової системи, емоційний стан людини та її психологічне здоров’я.

        Йод сам не виробляється в організмі людини, але отримувати його потрібно щодня. Наслідки хронічного дефіциту мікроелемента дуже серйозні: порушення розумового та фізичного розвитку у дітей, захворювання щитовидної залози, проблеми серцево-судинної, травної та кісткової систем.

         За участю гормонів щитовидної залози відбувається формування нервової, серцево-судинної, опорно-рухової систем, становлення функцій мозку майбутньої дитини. При недостатньому рівні тиреоїдних гормонів в організмі вагітної жінки, розумовий розвиток дитини буде значно знижено в порівнянні з рівнем, призначеним йому природою, і, на жаль, надалі ні навчання, ні збалансоване харчування вже не зможуть відновити здібності людини, що з’явилася на світ.

         У дітей при нестачі йоду часто страждають мозок, слух, зорова пам’ять і мова може знизитися коефіцієнт розумового розвитку. Навіть при незначній нестачі цього мікроелемента IQ дорослої людини або дитини буде нижче на 10 пунктів у порівнянні з тими, хто живе в регіоні з достатньою кількістю йоду.

Йододефіцит небезпечний відсутністю прямих симптомів. При дефіциті йоду діти починають часто хворіти, у них знижується імунітет, стають млявими, нервозними, спостерігається набряклість пальців, ніг, обличчя, області навколо очей, виникає аритмія, знижується рівень гемоглобіну в крові.  Якщо доросла людина стає знервованою, сонливою, впадає в депресію, постійно втомлюється, у неї погіршується пам’ять і починається апатія, можливо, це симптоми дефіциту йоду в організмі. А цей мікроелемент вважається найголовнішим. Саме від нього залежить робота щитовидної залози. І проблеми зі здоров’ям у такому разі починаються поступово.

Існує стереотип, що йододефіцит – це проблема, яка актуальна тільки на гірських територіях. Насправді дефіцит йоду в родючих ґрунтах є на всіх рівнинних територіях. Таким чином, люди, що вживають їжу рослинного і тваринного походження не отримують достатню кількість йоду і потрапляють в групу ризику виникнення йододефіциту. Йод діти та дорослі можуть отримувати не тільки з їжі, а й з повітря. Тому дуже важливо хоча б раз на рік побути біля моря. Повітря в морській зоні збагачене солями йоду.

Добова потреба організму людини у йоді

Залежно від віку добова потреба в йоді складає від 90 до 300 мкг (1 мкг = 1 мільйонна частина грама, 10–6 г).

Для жінок добова норма йоду становить 150–300 мкг, а для чоловіків — до 300 мкг.

Норми споживання йоду для дітей:

0–6 років — 90 мкг;

6–12 років — 120 мкг.

Більшість мешканців України щодня споживає лише 40–80 мкг йоду на добу. У зоні найбільшого ризику — Західна Україна та Чернігівська область, де споживання йоду найменше.

Створити надлишок йоду в організмі досить складно, оскільки 95–98% йоду, що надходить в організм, виводиться із сечею, а 2–5% — через кишківник. Експерти ВООЗ вважають безпечною дозу йоду в 1 000 мкг (1 мг) на добу.

У деяких країнах, наприклад у Японії, добове споживання йоду може досягати 20 мг на добу (20 000 мкг) через уживання морських водоростей та морепродуктів. В Австралії безпечним вважають споживання до 2 000 мкг йоду на добу для дорослих і до 1 000 мкг — для дітей.

За все життя людина споживає близько 3–5 г йоду — приблизно одну чайну ложку.

Профілактика йододефіциту

Найбільш зручним та надійним засобом профілактики йододефіциту є йодована сіль, яка зберігає нормований склад йоду (40 ±15 мкг/г) при умові зберігання в сухому прохолодному місці, захищеному від попадання сонячного світла в залежності від форми йоду, що міститься  (йодид калія – 6 міс., йодат калію – 9 міс.). Щоби знизити ризики йододефіциту, для приготування щоденних страв замініть звичайну сіль на йодовану.

Щоб уникнути йододефіциту, до щоденного раціону слід включити такі продукти: · морепродукти (мідії, кальмари, креветки, ікру); · білу рибу (минтай, хек, тріску та ін.). Наприклад – печінка тріски містить 370 мкг йоду на 100г продукту; · морську капусту (ламінарію). Це рекордсмен за вмістом йоду, в ній близько 700-500 мкг на 100 гр продукту; · овочі (картоплю, редиску, часник, буряк, томати, баклажани, спаржу, зелену цибулю, щавель, шпинат); · фрукти (банани, апельсини, лимони, дині, ананаси, хурму, фейхоа); · яйця; · молоко та молоковмісні продукти (містять йод – від 10 до 17 мкг, сир – 11 мкг); – м’ясо (йодовмісність така: свинина – 17 мкг, яловичина – 12 мкг, курка — 6 мкг на 100г продукту); · волоські горіхи (в них 5-7 мкг йоду).; – мармелад та пастила з морськими водоростями; – желейно-фруктові цукерки на агар-агарі; – риб’ячий жир.

   Регулярне вживання продуктів та препаратів, які містять йод в необхідній кількості, є найкращим засобом профілактики йод дефіцитних захворювань.       

         

Print Friendly, PDF & Email