Щодо епідемічної ситуації з коронавірусної хвороби COVID-19 в Дніпропетровській області, профілактика COVID-19


За даними епідеміологічного моніторингу в Дніпропетровській області за останню добу зареєстровано 920 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19, одужали  – 1552 хворих.

За весь період пандемії (станом на ранок 03.12.2021р.) зареєстровано 234210 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, одужали 206911 пацієнтів, померло більш 8 тисяч хворих. В області залишається 19273 активних випадки захворювання на COVID-19.

Серед захворілих діти складають 4,5% (майже 5%) – всього за весь час пандемії в області захворіли 10645 дітей. З початку навчального року захворіло 1908 учнів загальноосвітніх навчальних закладів.

Дніпропетровська область, поки що залишається в «червоній» зоні епідемічної небезпеки поширення коронавірусної хвороби COVID-19. Але, останнім часом відмічається тенденція до зменшення рівня захворюваності.

Так, за останні 7 днів зареєстровано 4451 випадок COVID-19 проти 7875 випадки за попередні 7 днів – захворюваність знизилась на 43%.

Що стосується показників, по яким визначають рівень епідемічної небезпеки  в регіонах, то у нас на сьогодні тенденція до зменшення коефіцієнту виявлення випадків інфікування. Даний показник за останні дві доби не перевищує індикаторний показник,  який передбачено на рівні не вище 20%.

Також за останні дні не перевищені і інші індикаторні показники, такі як рівень госпіталізації, динаміка рівня госпіталізації, завантаженість ліжок з киснем.

Але, незважаючи на позитивну динаміку, не можу порадити розслаблятися, нехтувати правилами безпеки та індивідуального захисту. Пандемія ще триває, щоденно помирають люди. Також, періодично до нас надходять повідомленнями ВООЗ щодо  виявлення нових штамів вірусу.

Так, нам вже відомі такі штами коронавірусу SARS-CoV-2, як британський (Альфа), південноафриканській (Бета), бразильський (Гама), індійський (Дельта, Дельта +, Каппа).

Серед останніх штамів, про які отримано повідомлення – штам Омікрон. Всесвітня організація охорони здоров’я називає даний штам таким, що викликає занепокоєння. За даними офіційних джерел, МОЗ України, випадки захворювання даним штамом зареєстровані у Південно-Африканській Республіці, Республіці Ботсвані, Республиці Малаві,  Королівстві Есватіні, Королівстві Лесото, Мозамбіку, Намібії та Зімбабве. Також зареєстровані випадки у Бельгії, Гонконгу, Ізраілі, США – усі дані  випадки були пов’язані  з подорожами до Африканських країн.

Даний штам на даний час активно вивчається, про нього не дуже багато відомо, він може мати до 32 мутацій. Очікуємо офіційні дані щодо важкості перебігу хвороби, яка викликана новим штамом, щодо швидкості його розповсюдження та іншу інформацію.

Тест-системи, з якими працюють в Україні орієнтовані на більш стабільні ділянки гену вірусу, тому їх чутливість не має бути знижена. Частину зразків ми направляємо в референт-лабораторію Центру громадського здоров’я МОЗ України для подальшого секвенування. Ті зразки, які не будуть визначені, як штам Дельта будуть вивчатись надалі.

Основні заходи профілактики зараження штамом Омікрон, залишаються такими же, як і при інших штамах:

  • використання засобів індивідуального захисту, тобто масок;
  • дотримання безпечної фізичної дистанції (не менш 1,5 метрів);
  • дотримання гігієни рук (їх ретельне миття, використання антисептиків);
  • громадяни, які захворіли повинні звернутись до лікаря; контактні підлягають самоізоляції (окрім щеплених проти COVID-19).
  • дотримання обмежувальних протиепідемічних заходів, визначених постановою КМУ №1236.

Найбільш ефективним та надійним засобом захисту від коронавірусної хвороби та її негативних наслідків залишається вакцинація проти COVID-19.

На теперішній час не має даних, що вакцинація не ефективна при штамі Омікрон.

В Україні для вакцинації проти COVID-19 використовують вакцини:  AstraZeneca/Covishield; Comirnati від Pfizer-BioNTech; Moderna; CoronoVac/Sinovac Biotech; Johnson & Johnson.

Станом на 30.11.2021р. в області отримали другу дозу вакцини 1053900 мешканців, охоплено 46,5% дорослого населення. Першу дозу отримали – 1240292 мешканця області. Щеплені 2,7 тисяч дітей 12-17 років.

Крім того запроваджені додаткові заходи, направлені на уникнення поширенню штаму Омікрон. З 3 грудня наша країна запроваджує обов’язкову самоізоляцію для осіб, які повернулись із країн, де стрімко поширюється штам Омікрон. Відповідні зміни внесені до Постанови КМУ №1236 під час засідання Уряду 1 грудня. Це такі країни, як Південно-Африканська Республіка, Республика Ботсвана, Республика Малаві,  Королівство Есватіні, Королівство Лесото, Мозамбік, Намібія та Зімбабве. Тепер особи, які перебували понад 7 днів на території вказаних країн, протягом 2х тижнів повинні піти на самоізоляцію. Тривалість самоізоляції – 14 діб.

Важливо, що самоізоляція стосується:

– громадян України,

– іноземців та осіб без громадянства, які постійно або тимчасово проживають на території України,

– осіб, які є подружжям або дітьми громадян України, які повертаються з території даних країн.

Іноземцям та особам без громадянства, які постійно або тимчасово не проживають в Україні та протягом останніх 14 днів перебували на території даних країн більш як 7 днів, в’їзд забороняється взагалі.

Наявність вакцинації, негативного тесту чи сертифікату про одужання не є підставою для не проходження самоізоляції чи її дострокового припинення.

 

Print Friendly, PDF & Email