Щодо участі у вебінарі «Зменшення споживання трансжирів та законодавче регулювання їх вмісту у харчових продуктах»


25 листопада 2021 року заступник генерального директора Інна Похмурко та провідні фахівці ДУ «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», а також завідувачі та спеціалісти відокремлених структурних підрозділів Центру   прийняли участь у вебінарі, який відбувся на онлайн-платформі ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»  за темою – зменшення споживання трансжирів та законодавче регулювання їх вмісту у харчових продуках.

Метою заходу є:

  • презентація результатів опитування «Думки і поглядів населення України щодо трансжирів»;
  • обмеження використання трансжирів в харчовій промисловості: світовий досвід та сучасний стан в Україні;
  • роль центрів контролю та профілактики хвороб у подоланні захворювань, спричинених надмірним споживанням трансжирів.

В своїх виступах спікери наголосили, що трансжири формуються при додаванні атома водню до рослинного масла за допомогою процесу, званого гідрогенізацією. Трансжири, на відміну від олій та натурального масла, не окислюються, і відповідно, не псуються. При використанні трансжирів у виробництві продукти харчування тривалий час мають свіжий вигляд і тривалий термін зберігання. Головним джерелом трансжирів є маргарин, спреди і “легкі масла”. Але навіть якщо в побуті не купувати маргарин і “легкі” масла, це не значить що населення їх не може споживати іншим шляхом. Гідрогенізовані жири містяться в багатьох продуктах, що купуються щодня. Готові хлібобулочні вироби, такі, як крекери, печива і торти, смажені страви, такі як пончики та картопля-фрі містять трансжири. Вони присутні у майже всіх напівфабрикатах – охолоджене тісто, піца, м’ясні та рибні вироби – рибні палички, котлети, а також у фасованих, готових до вживання продуктів – чіпси, снеки, сухарики, горішки, попкорн, соуси, майонез.

Трансжири підвищують кількість “поганого” холестерину і зменшують – “хорошого”. Трансжири змінюють структуру клітин і є джерелом серйозних захворювань.

Холестерин – це жироподібна речовина, не розчинна у крові (яка має водну основу). Для того щоб переміщатися по крові, холестерину потрібен “візник”, яким є білкові молекули. З’єднуючись, вони утворюють ліпопротеїни.

Під “поганим” холестерином маємо на увазі молекули ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ). Коли кажуть “хороший” холестерин, то мають на увазі ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ).

Поділ на “погані” і “хороші” пов’язаний з тим, що ці дві групи ліпопротеїнів виконують протилежні функції в організмі. ЛПНЩ сприяє відкладенню холестерину на стінках судин, збільшуючи ризик розвитку серцево-судинних захворювань. ЛПВЩ, навпаки, видаляють надлишковий, невикористаний, холестерин з органів і тканин і доставляють його назад в печінку, де він переробляється в жовчні кислоти і потім виводиться з організму. Таким чином, ліпопротеїни високої щільності захищають судини від атеросклерозу. При дефіциті білка або при надлишку жирів у крові збільшується кількість ЛПНЩ. Це пояснює різкий ріст захворюваності атеросклерозом, наприклад, в економічно розвинених країнах, де переїдання жирів спостерігається повсюдно. Однозначно доведено, що споживання гідрогенізованих жирів, тобто рослинних жирів, переведених у твердий стан, веде до розвитку атеросклерозу судин. Штучно створені транс-жири в багато разів шкідливіші і небезпечніше, ніж будь-який натуральний тваринний жир (сало, вершкове масло, жир у вершках, сметані, жир м’яса та ін.)

Приготування їжі з використанням маргарину збільшує вірогідність розвитку захворювань серця як мінімум на 50%. Транс-жири ведуть до виникнення ішемічної хвороби серця, до інфарктів та інсультів. Порушується серцевий ритм і збільшується в’язкість крові. При вживанні гідрогенізованих жирів різко зростає ризик раптової смерті від зупинки серця. Транс-жири ушкоджують мембрани життєво важливих клітинних структур, зокрема клітин головного мозку і нервових клітин. У жінок, що захоплюються споживанням транс-жирів, рак грудей зустрічається на 40% частіше, а аналіз взятої у них жирової тканини показує наявність в ній гідрогенізованих жирів. У чоловіків значно зростає ризик захворіти на рак простати. Також відзначається зниження рівня тестостерону та погіршення якості сперми, зокрема утворення аномальних сперматозоїдів.

Як уникнути трансжирів?перш  за все не використовувати, або обмежити використання  трансжирів при виробництві харчових продуктів на законодавчому рівні. У таких країнах як Данія, Швеція, Австрія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія трансжири вже заборонені. При виборі продуктів у супермаркеті завжди потрібно пам’ятати про те, що трансжири виключно шкодять нашому організму, тому їх необхідно уникати. Особливо це стосується дитячого і підліткового харчування, коли організм росте і формується. Тому читання етикеток про склад продукту має стати життєвою нормою.

 

Print Friendly, PDF & Email