Епідемічна ситуація щодо захворюваності на лихоманку Західного Нілу в Україні


Протягом літа 2021 року в Україні зареєстровано 5 випадків захворювання на лихоманку Західного Нілу

За інформацією, розміщеною на сайті ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ» протягом літа 2021 року на території України зареєстровано п’ять випадків захворювання на гарячку Західного Нілу. Три з них ‒ у Бучанському і Фастівському районах Київської області (жінки 33, 56 і 90 років), один ‒ на території Запорізької області (дівчинка 12 років). Також у Київській області зареєстровано завезений випадок гарячки Західного Нілу з міста Дуала, Республіки Камерун (чоловік 25 років).

Джерелом місцевих заражень ймовірно є дикі перелітні птахи, що мешкають на воді чи навколо неї. Також вірус, що викликає гарячку Західного Нілу, передається через укуси комарів та кліщів.

Нагадуємо, що до природних осередків гарячки Західного Нілу в Україні належать території Північно-Західного Причорномор’я (АР Крим, Одеська, Миколаївська, Херсонська області), а також східні та західні області.

Проблема діагностики та профілактики інфекційних хвороб в останні роки стає все більш актуальною. Зусиллями ВООЗ у 1980 році вдалося ліквідувати одну з найбільш небезпечніших інфекційних хвороб – натуральну віспу. Але вже наприкінці ХХ столітття виявлено біля 30 нових, не менш небезпечних вірусних інфекційних хвороб – геморагічні гарячки Ласса, Ебола, Марбург, гарячка Західного Нілу, тяжкий гострий респіраторний синдром (SARS), гарячка Денге, Чикунгунья, Сіндбіс, Узуту та ін.

Враховуючи географічне розташування України – у центрі Європи, де перехрещуються міграційні шляхи з країн Азії, Африки до Європи, а також міграції перелітних птахів, джерел і резервуарів багатьох особливо небезпечних вірусних інфекційних хвороб – постійно існує ризик занесення їх в країну.

Сприйнятливість людини до ГЗН є високою, однак переважають безсимптомне інфікування вірусом і легкі гарячкові форми захворювання, проте у 20% осіб, що хворіють на ГЗН, розвивається грипоподібне захворювання, що характеризується різким підвищенням температури, головним болем, болем у горлі, м’язах, суглобах і спині, слабкістю, нудотою і діареєю. Можуть бути також висипання на тілі, збільшення печінки та селезінки, ураження нервової системи ‒ менінгіт, енцефаліт, ознаки ураження головного мозку (розлади свідомості, парези, паралічі). Вакцин для людей поки нема.

Задля профілактики рекомендовано протягом літа та осені користуватись репелентами, у випадку роботи на відкритій місцевості, що знаходиться біля водойм, використовувати захисний одяг.

Виконавці:

завідувач відділення особливо небезпечних інфекцій                                         Шамичкова Г.Р.

лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій                             Левченко Ю.О.

Керівник:

в.о.генерального директора ДУ«Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ»                          Вальчук С.І.

Print Friendly, PDF & Email