24 березня Всесвітній день боротьби с туберкульозом.


ДУ «Дніпропетровський ОЛЦ МОЗ України» нагадує,  що починаючи з березня 1982 року, світ згідно з рішенням ВООЗ щороку  відмічає Всесвітній день боротьби с туберкульозом

ДУ «Дніпропетровський ОЛЦ МОЗ України» нагадує,  що починаючи з  березня 1982 року, світ згідно з рішенням ВООЗ щороку  відмічає Всесвітній день боротьби с туберкульозом. Саме 24 березня 1882 року німецький мікробіолог Роберт Кох повідомив про відкриття збудника туберкульозу, за що й був у 1905 році відзначений Нобелівською премією з фізіології та медицини.

Щорічно в світі виявляють 8-9 млн осіб, які вперше захворіли на цю підступну хворобу, а помирає від неї близько півтора мільйона людей.

Основні відомості про туберкульоз

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельний шляхом від хворої людини до здорової при вдиханні повітря, у якому є збудник захворювання. Здебільшого, процес ураження охоплює легені, хоча захворювання може розвинутися у будь-якому органі (нирках, головному мозку, кішківнику, лімфатичних вузлах, хребті, на шкірних покривах тощо).

Мікобактерія туберкульозу не схожа за своїми властивостями на інші мікроорганізми. Вона відрізняється значною стійкістю до умов навколишнього середовища – не боїться холоду та нетривалої дії високих температур, довгий час зберігається у ґрунті, снігу, льоді тощо.

Легко потрапляючи до організму людини, збудник може певний час знаходитись у ньому у «сплячому» стані, ніяк себе не проявляючи іноді на протязі усього життя. Лише у 10% інфікованих мікобактерією туберкульозу розвивається захворювання. До числа останніх відносяться особи з ослабленою імунною системою у результаті супутніх хвороб та патологічних станів: в першу чергу при наявності ВІЛ-інфекції, цукрового діабету, онкології, ревматизму тощо. Також достатньо високий ризик розвитку захворювання у осіб з ослабленим імунітетом внаслідок виснаження та перевантаження організму: при перевтомі, надмірній роботі та постійному стресі, недостатньому харчуванні (особливо, жорстких гіпокалорійних дієтах), зловживанні алкоголем, наркотичними речовинами тощо.

Туберкульозом також можуть захворіти ті особи, які мають міцний імунітет, однак в їх організм потрапила значна кількість збудника при близькому контакті з хворим активною формою туберкульозу через кашель або чхання, при розмові тощо.  Зараження може відбутися у закритих приміщеннях, що недостатньо провітрюються, де знаходилась або знаходиться людина хвора на туберкульоз, у громадському

транспорті, магазині та інших закладах із значним скупченням людей.

Під час розвитку захворювання проявляються виражені симптоми загальної інтоксикації, а саме: зниження апетиту, слабкість, підвищена пітливість вночі, температура тіла піднімається до 37,2  – 38,0 C, зберігаючись на протязі більше тижня, та спостерігається втрата ваги тіла без видимих на то причин. З’являється кашель, на який хворий спершу не звертає уваги, пов’язуючи його з палінням чи проявами застуди. На початкових стадіях і задишка, і біль в грудях бувають рідко. Як правило, описані симптоми проявляються при задовільному самопочутті і збереженні у повному обсязі працездатності.

Туберкульоз не розрізняє соціального статусу і однаково небезпечний для усіх.

Першочергові профілактично-діагностичні заходи

При наявності одного чи сукупності цих симптомів, а також кашлю, що триває понад 2-3 тижні, слід  звернутися до лікаря та пройти рентгенологічне обстеження. Також показанням до проведення додаткової діагностики є наявність бронхо – легеневих проявів з тривалою інтоксикацією невідомої причини.

Щорічно необхідно флюорографічно обстежуватись особам з так званої «групи ризику» щодо туберкульозу: хворі на часті пневмонії, цукровий діабет, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки та працівникам окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб.

З метою своєчасного і раннього виявлення захворювання серед дитячого населення щорічно проводиться постановка туберкулінових проб дітей. Для запобігання хвороби  новонародженим дітям проводиться щеплення проти туберкульозу.

Ранній початок лікування при туберкульозі – запорука успішного одужання. Адже, внаслідок своєчасного виявлення та правильно проведеного лікування людина припиняє виділяти мікобактерії туберкульозу у навколишнє середовище і нікого не заражає, при цьому одужання досягається швидше та легше.

На теперішній час існують ефективні ліки проти туберкульозу, потрібно тільки своєчасно звернутися за медичною допомогою.

 

 

Print Friendly, PDF & Email