Обережно лептоспіроз!


У 2018 році серед населення Дніпропетровської області реєструються випадки захворювання на лептоспіроз.

ДУ «Дніпропетровський ОЛЦ МОЗ України» повідомляє, що у поточному році серед населення області реєструються випадки захворювання на лептоспіроз. Один з випадків закінчився летально.

Лептоспіроз – гостре природно-вогнищеве зоонозне інфекційне захворювання, що протікає з проявами лихоманки, загальної інтоксикації, ураженням нирок, печінки, серцево-судинної та нервової систем, геморагічним синдромом тощо. Різноманітність клінічних проявів хвороби ускладнює її своєчасну діагностику, що призводить до пізньої госпіталізації хворого та погіршення прогнозу.

Поширення збудника лептоспірозу

Джерелом і резервуаром збудника інфекції є хворі, а також перехворілі тварини, які виділяють лептоспіри із організму в навколишнє середовище з сечею, фекаліями, молоком, а також виділеннями з легенів і статевих органів.                                                                                                                                                                               Гризуни є постійними резервуарними носіями лептоспір. У зв’язку з цим вони, а також собаки – лептоспіроносії несуть велику епідеміологічну та епізоотологічну  небезпеку. Лептоспіри стійкі до впливу низьких температур (добре зберігаються в замороженому стані), довго живуть у воді, проте дуже чутливі до висушування, сонячних променів, високої температури, кислот і препаратів хлору.

Механізм передачі збудника – аліментарний або контактний.                                                                                                                                   Зараження відбувається при вживанні контамінованої води і їжі, купанні та риболовлі, при сільськогосподарських роботах, роботі у вугільних шахтах, при прямому контакті при догляді за хворими тваринами, при укусі гризунами. Можливий професійний характер зараження. До групи ризику щодо захворювання на лептоспіроз належать тваринники, меліоратори, працівники м’ясокомбінатів, робітники очисних споруд та каналізації, мисливці, рибалки, шахтарі. Сприйнятливість до лептоспірозу у людей висока. Більшість випадків зараження припадає на літньо – осінній період.

Хвора людина не становить небезпеки по зараженню оточуючих її людей. Лептоспіри проникають в організм людини через слизові оболонки травного тракту, а також кон’юнктиву і пошкоджену шкіру, з кров’ю розносяться по всьому організму. Інкубаційний період триває від 1 до 20 діб, частіше – 7-14.

Яких профілактичних заходів необхідно додержуватися, щоб попередити ризик розвитку захворювання на лептоспіроз:

  • купатися необхідно в спеціально відведених місцях. Зараження лептоспірозом найчастіше відбувається у закритих стоячих водоймищах, особливо мілководних. Слід пам’ятати, що потенційний ризик зростає під час купання при наявності на тілі подряпин, ран та ковтанні води;
  • бажано відмовитись від прогулянок босоніж у заболочених місцях;
  • при виконанні польових робіт, риболовлі, полюванні, догляді за хворою худобою необхідно обов’язково дотримуватися правил особистої гігієни – вдягати гумові чоботи, рукавички тощо;
  • забороняється вживати в їжу м’ясо і молоко хворих на лептоспіроз тварин, сиру, воду з відкритих водоймищ.

Якщо зараженню запобігти не вдалось та з’явилися клінічні ознаки хвороби (слабкість, підвищення температури тіла, біль у литкових м’язах, жовтяниця шкіри та склер, крововиливи в сітківку ока тощо), необхідно у той же час негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.

Діагностика проводиться шляхом виявлення антитіл проти лептоспір в крові за допомогою високочутливої специфічної реакції мікроаглютинації.          Антитіла при лептоспірозі з’являються пізно, досягають максимальних своїх значень на 3-му тижні і пізніше. З метою проведення ранньої діагностики рекомендується дослідження парних сироваток крові – взяту в перші дні захворювання і через 5 днів.

Для виконання таких лабораторних досліджень необхідно звертатись до ДУ «Дніпропетровський обласний лабораторний центр МОЗ України» (м. Дніпро, вул. Щербаня, 6, тел. 731-95-57), де проводиться прийом проб та видача кінцевих результатів.

У Дніпропетровській області дослідження крові (біоматеріалу) від хворих та осіб з підозрою  виконує атестована на даний вид досліджень лабораторія особливо небезпечних інфекцій відділу досліджень біологічних факторів ДУ «Дніпропетровський обласний лабораторний центр МОЗ України».

Моніторингові лабораторні дослідження з об’єктів довкілля (гризунів)  також  виконуються  лабораторією особливо небезпечних інфекцій відділу досліджень біологічних факторів ДУ «Дніпропетровський обласний лабораторний центр МОЗ України», акредитованою в системі ISO 17025 на даний вид досліджень.

Консультацію щодо обстеження на лептоспіроз можна отримати у відділенні особливо небезпечних інфекцій ДУ «Дніпропетровський ОЛЦ МОЗ України», тел. 731- 96-81. Інформація щодо проведення лабораторних досліджень розміщена на сайті ДУ «Дніпропетровський ОЛЦ МОЗ України» info@phc.dp.ua.

Не будьте байдужими до свого здоров’я!

 

Керівник: Резвих В.Г.

Виконавець: Шамичкова Г.Р. – завідувач відділення особливо небезпечних інфекцій відділу досліджень біологічних факторів ДУ «Дніпропетровський ОЛЦ МОЗ України», Левченко Ю.О. – лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Дніпропетровський ОЛЦ МОЗ України».

Print Friendly, PDF & Email