: Рекомендації по санітарній обробці (дезінфекції) громадського транспорту


Враховуючи масовість захворювання, легкість передачі інфекції у період підвищення захворюваності на грип та  ГРВІ необхідно більш ретельно проводити профілактичні заходи, до яких безумовно входить дезінфекція громадського транспорту.

1. Загальні положення.

Грип – гостра вірусна хвороба з повітряно-крапельним механізмом передачі збудника. Джерелом збудника є хвора людина. Особливу епідеміологічну небезпеку становлять особи з легким перебігом хвороби, бо вони частіше продовжують активний спосіб життя і розносять вірус грипу. Знаходячись в громадському транспорті хвора людина крапельками слизу під час кашлю і чхання розповсюджує збудника на відстань до 3-3,5 м., заражаючи навколо себе інших. Враховуючи масовість захворювання, легкість передачі інфекції у період підвищення захворюваності на грип та ГРВІ необхідно більш ретельно проводити профілактичні заходи, до яких безумовно входить дезінфекція громадського транспорту.

2. Методи і засоби санітарної обробки.

2.1. Для дезінфекції громадського транспорту (в АТП, депо міського електротранспорту, на автовокзалах) необхідно виділити місця для проведення дезінфекції, дезінфікуючі засоби, інвентар для проведення дезінфекції.

2.2. Визначити особу, яка б слідкувала за рухом і станом транспорту та проводила дезінфекцію, була ознайомлена з правилами приготування робочих дезінфекційних розчинів і проведення дезінфекції, застосовувала засоби індивідуального захисту, дотримувалася техніки безпеки при роботі з дезінфікуючими засобами. Не виключена можливість залучення суб’єктів господарської діяльності, які мають дозвіл на виконання дезінфекційних заходів.

2.3. Пост миття і дезінфекції повинен бути забезпечений устаткуванням та інвентарем для дезінфекції, спецодягом для проведення дезінфекції, місцем для зберігання мийного інвентарю, миючих та дезінфікуючих засобів;

2.4. Проведення санітарної обробки транспорту можлива при складанні договору з організаціями, які мають дозвіл надання послуг з дезінфекції.

2.5. Для санітарної обробки транспорту необхідно використовувати дезінфікуючі засоби, що мають позитивний висновок та дозволені до застосування в Україні. Необхідно обирати такі засоби, які б мали миючи та дезінфікуючи властивості,  забезпечували якісну дезінфекцію при невисокій концентрації розчину, короткому часу експозиції, не псували майно салону транспортного засобу та поверхонь приміщень, не мали б неприємного запаху, наприклад: «Соліклор», «Дезактин», «Дез Таб», “Інкрасепт», «Дезараль», «Тентамін» та інш.

2.6. Рекомендовано щоденно перед виходом з депо проходить ретельну обробку транспортного засобу дезінфікуючим розчином, яким обробляють поручні, ручки, підлокітники та підлогу у транспортних засобах.

2.7. Послідовність обробки.

Волого-механічна дезінфекція як правило проводиться з допомогою розпилювача або іншого обладнання, яке забезпечує дрібне-дисперсне розпилення дезрозчину  («Квазар», «Оріон» та інші), або двократне протирання серветкою, змоченою в дезрозчині:

 • протирають зовнішні дверцята та ручку;
 • протирають поручні;
 • зрошують стелю, стіни, сидіння;
 • металеві частини після обробки протирають чистою серветкою;
 • при низьких температурах добавляють антифриз або проводять обробку гарячим розчином (40-500 С);
 • до початку роботи перевіряють справність апарату, спецодягу, респіраторів, рукавичок;
 • з метою запобігання небезпечних випадків забороняється залишати без догляду дезрозчини;
 • під час проведення дезінфекційних заходів забороняється вживати їжу, пити, палити.

2.8. В період між рейсами необхідно ретельно провітрювати салон транспортного засобу.

2.9. Дотримання маскового режиму:

 • на всьому протязі рейсу водій, кондуктор контактують із великою кількістю пасажирів, тому для захисту органів дихання вони повинні застосовувати одноразові респіратори або індивідуальні марлеві маски (4-х шарові);
 • заміна марлевих масок проводиться кожні 2-4 години, респіраторів згідно рекомендацій виробника;
 • знезараження марлевих масок необхідно проводити методом кип’ятіння (в 2% мильно-содовому розчині – 15 хвилин) або  прання, одноразові респіратори утилізовувати після дезобробки.

2.10. Дотримання гігієни рук сприятиме попередженню розповсюдження інфекційних захворювань. В період підвищення захворюваності на ГРВІ та грип необхідно частіше мити руки. Перевагу краще віддавати бактерицидному рідкому.

2.11. При відсутності умов для миття рук, наприклад, на робочому місці у водія та контролера громадського транспорту, для дезінфекції рук ефективно використовувати антисептики, у тому числі такі, які мають пролонгований терміном дії та певний час захищають шкіру рук від хвороботворних мікроорганізмів, а саме: «Тонік «Біоцид плюс» – 6 годин,  «БіоЛонг – шкірний антисептик» – 5 годин, «Брилліант руки 2» – 3 години, «Сенсіва U» – 3 години.

Антисептики та дезінфекційні засоби можна придбати в аптеках, у тому числі в  дрібній зручній до застосування розфасовці.

 

Керівник: Резвих В.Г.

 

Виконавець: Безхлібна Т.В.- в.о. завідувача відділення дезінфектології ДУ «ДОЛЦ МОЗ України», Шатирко Д.В. – завідувач відділення дезінфектології ВСП «Дніпровський міський ВЛД» ДУ «ДОЛЦ МОЗ України», Бірюкова Л.Е. – лікар-дезінфекціоніст.

Print Friendly, PDF & Email