ЩОТИЖНЕВЕ ЗАСІДАННЯ РЕГІОНАЛЬНОГО ОПЕРАТИВНОГО ЦЕНТРУ ІЗ РЕАГУВАННЯ НА НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ У ГАЛУЗІ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я ДУ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»


Сьогодні 21.02.2024р.  у Дніпропетровському обласному ЦКПХ відбулося щотижневе засідання Регіонального оперативного центру з реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров’я за головуванням генерального директора, головного державного санітарного лікаря Дніпропетровської області Сергія Вальчука. У засіданні прийняли участь: заступник генерального директора Інна Похмурко, завідувачі відділів, провідні спеціалісти установи та в онлайн-режимі – завідувачі відокремлених структурних підрозділів ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ».

      За даними, отриманими з основних міжнародних сайтів за ключовими подіями щодо виникнення надзвичайних ситуацій проінформовано про наступне:

      З 13 серпня 2023 року по 1 лютого 2024 року МОЗ Саудівської Аравії повідомило ВООЗ про 4 лабораторно підтверджені випадки MERSCoV (Коронавірус Близькосхідного респіраторного синдрому), у тому числі 2 випадки смерті. Загалом, з моменту першого повідомлення про це захворювання в 2012 році, у Саудівській Аравії зареєстровано 2200 випадків зараження людей, у тому числі 858 смертельних випадків. Всього у 27 країнах світу зареєстровано 2609 випадків MERS-CoV і 939 смертей; 84% випадків і 91% смертей були зареєстровані у Саудівськїй Аравії. У країнах за межами Близького Сходу з 2019 року захворювання не реєструвались.

      По оцінкам ВООЗ ризик є помірним як на глобальному, так і на регіональному рівнях. Оскільки вірус продовжує становити загрозу в країнах, де MERS-CoV циркулює серед верблюдів, ВООЗ підтверджує необхідність глобальної поінформованості про MERS-CoV та важливість ретельного нагляду за гострими респіраторними інфекціями, включаючи MERS-CoV.

      Існування ризиків для громадського здоров’я після подорожей до Китаю під час святкування китайського Нового року 10 лютого обумовлено, в тому числі,  спалахами високопатогенного пташиного грипу серед диких і домашніх птахів у цій країні за останні роки. Протягом останнього року в Китаї та Камбоджі зареєстровано випадки захворювання людей на пташиний грип A(H9N2), A(H5N6), A(H5N1), A(H1N1)v та А(H10N5).  У разі виникнення респіраторних симптомів та гарячки, рекомендовано звернутися до лікаря для ранньої діагностики та лікування, а також  повідомити лікаря про подорож до Китаю.

      У січні 2024 року десять країн ЄС/ЄЕЗ повідомили про 520 випадків вірусного гепатиту E: Німеччина (353), Чехія (63), Фінляндія (38), Бельгія (36), Нідерланди (9), Данія (6), Ірландія (6), Іспанія (6), Естонія (1), Португалія (1), Швеція (1). У Бельгії, Чехії та Фінляндії зафіксовано незвичне збільшення кількості випадків захворювання порівняно з аналогічним періодом 2023 року.     

      Інкубаційний період для вірусного гепатиту E становить у середньому 5-6 тижнів (діапазон від 2 до 9 тижнів). У людей з ослабленим імунітетом інфекція може набути хронічного перебігу з ризиком розвитку важкого цирозу печінки.

       За оцінкою ЕCDС випадки гепатиту E, імовірно, продовжуватимуть реєструвати в країнах ЄС/ЄЕЗ. Ризики інфікування вірусом населення Європи імовірно були пов’язані зі споживанням недовареного або сирого м’яса свинини чи м’ясних продуктів.  ЕCDС спостерігає за цією подією.

     В Аргентині та Уругваї відмічається захворювання людини на західний кінський енцефаліт (WEE).  В Аргентині з  25 січня 2024 року і станом на 2 лютого 2024 року зареєстровано 38 нових випадків (підтверджені, ймовірні та підозри). З 28 листопада 2023 року і станом на 2 лютого 2024 року зареєстровано 164 випадки WEE у людей (підтверджені, ймовірні та підозри) у дев’яти провінціях Аргентини, у тому числі, 7 летальних. Більшість випадків інфікування людей зареєстровано в центральному регіоні Аргентини, де сталося найбільше спалахів серед коней.

      Станом на 6 лютого 2024 року в Уругваї було зареєстровано 2 підтверджені випадки WEE у людини та 15 випадків підозри.

      Ризик для країн ЄС/ЄЕЗ дуже низький, оскільки люди й коні є тупиковими господарями, немає прямої міграції птахів із Південної Америки до Європи, а погодні умови в Європі зараз несприятливі для переносників та способу передавання. ВООЗ продовжує моніторинг епідеміологічної ситуації та проводить оцінку ризиків на основі останньої доступної інформації.

      Також на засіданні Регіонального оперативного центру розглядались питання:

  • щодо порядку реагування на НС та надання відповідних завдань ВСП;
  • щодо епідемічної ситуації в Дніпропетровській області. Окремо було приділено увагу показникам захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) та COVID; захворюваності на вірусні гепатити по нашій області, в тому числі гепатиту А, захворюваності на сказ та інш.;
  • щодо організації груп швидкого реагування на випадок надзвичайної ситуації;
  • моніторинг радіаційного фону області;
  • моніторинг стану якості питної води та води водоймищ;
  • моніторинг лабораторних досліджень проб атмосферного повітря, ґрунту та інше.

         Регіональним оперативним центром із реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров’я ДУ “Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ” продовжується проведення постійного моніторингу, спостереження з оцінкою подій, пов’язаних з можливим ризиком виникнення надзвичайних ситуацій, що мають регіональне, національне та міжнародне значення. Проводиться оцінка ризиків для здоров’я і санітарно-епідемічного благополуччя населення області з метою своєчасного інформування та реагування на надзвичайні ситуації. Фахівцям Центру та відокремлених структурних підрозділів ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» в ході наради надані відповідні доручення.

Робота триває.


Print Friendly, PDF & Email