Рак шийки матки – запобігання, зменшення ризику, скринінг


Рак шийки матки (РШМ) — це тип раку, який виникає внаслідок мутації епітеліальних клітин шийки матки. Усі жінки мають ризик розвитку раку шийки матки, найчастіше даний тип онкології зустрічається в жінок старше 30 років.

    Цей вид раку на ранніх стадіях часто має безсимптомний перебіг. Коли рак розвивається, пізніше жінка може помітити такі симптоми:

 • вагінальні кровотечі після статевого акту, між місячними або після менопаузи;
 • водянисті кров’янисті виділення з піхви, що можуть мати сильний та неприємний запах;
 • біль в ділянці малого таза;
 • біль під час статевого акту. 

При більш серйозних стадіях хвороби можуть спостерігатися:

 • набряк ніг;
 • проблеми із сечовипусканням або випорожненням кишківника
 • кров у сечі.

Потрібно обов’язково звернутися до лікаря-гінеколога, якщо помітили якусь із цих ознак. Лише лікар може визначити причину цих симптомів.

    Зараження вірусом папіломи людини (ВПЛ), є одним із найважливіших факторів ризику РШМ. Вірус стає причиною розвитку раку в більшості випадків. Інфекції, що передаються статевим шляхом. Наявність інфекцій, таких як хламідіоз, гонорея, сифіліс, ВІЛ, підвищують ризик зараження ВПЛ. Потрібно звернути увагу також на наявність захворювання на РШМ у сім’ї.  Сприяти  розвитку хвороби може наявність ослабленої імунної системи.

Окремої уваги заслуговує куріння. Люди, які курять або є пасивними курцями, піддаються впливу багатьох токсичних хімічних речовин, що можуть спричинити рак. Ці речовини всмоктуються через легені й розносяться кров’ю по всьому організму. Куріння робить імунну систему слабшою в боротьбі з ВПЛ.

Ризики, пов’язані із сексуальною поведінкою, що збільшують ризик зараження ВПЛ:

 • Наявність багатьох сексуальних партнерів.
 • Сексуальна активність у дитячому віці (молодше 18 років).
 • Наявність сексуального партнера, який має високий ризик інфікування (людина, яка має ВПЛ або має багато партнерів).

     Майже всі випадки раку шийки матки (приблизно 70%) пов’язані із інфікуванням вірусом папіломи людини (ВПЛ), який передається статевим шляхом.

Здебільшого генотипи ВПЛ зникають спонтанно та не спричиняють симптомів. Якщо інфекція довготривало знаходиться в організмі жінки, вона може зумовити появу раку шийки матки. Інтервал у 10-20 років між виникненням передракового стану та розвитком раку шийки матки надає великі можливості для скринінгу, діагностики та лікування передракових захворювань, що дають змогу уникнути їхнього прогресування в рак. 

Цитологічний скринінг дозволяє знизити захворюваність на рак шийки матки на 80%. Пап-тест, відомий також як мазок Папаніколау — це дослідження нормальних і змінених хворобою клітин для виявлення, діагностики різних інфекцій, наслідків аномальної гормональної активності, а також передракових або ракових уражень клітин.Пап-тест —  це процедура, яка видаляє невеликий шар клітин з поверхні шийки матки. 

Коли та кому робити тестування?

Відповідно до міжнародних рекомендацій, починати робити Пап-тест потрібно у віці 21 року. У віковій категорії 21-29 років можна робити регулярний Пап-тест кожні 3 роки. 

Не рекомендовано проводити тестування жінкам молодшим за 21 рік та старшим за 65 років. У першому випадку, жінки переважно мають низьку розповсюдженість уражень, що переходять в РШМ. У другому — скринінг може буде неефективним, якщо в минулому жінка старше 65 років мала негативний результат.

ПЛР тест на наявність ВПЛ

Тест проводиться, щоб перевірити чи є ДНК вірусу в клітинах шийки матки. Первинний тест на наявність зараження ВПЛ можуть робити окремо від Пап-тесту. Процедура збору клітин для аналізу відбувається однаково, як у випадку тесту на ВПЛ, так і для Пап-тесту. 

Коли робити тестування?

У жінок віком від 30 до 65 років є кілька варіантів тестування. Вони можуть:

 • робити тест на визначення ВПЛ кожні 5 років окремо, при цьому, робити Пап-тест кожні 3 роки теж окремо;
 • робити спільне тестування, коли Пап-тест робиться разом із тестом на ВПЛ. Їх можуть перевіряти разом, з одного зразка матеріалів. 

Жінки від 21 до 29 років можуть почати робити тест на ВПЛ, замість Пап-тесту, проте перевага у скринінгу для цієї вікової категорії зазвичай надається мазкам Папаніколау. 

 • Він свідчить про те, що у вас високий ризик розвитку хвороби. 

В залежності від результату, лікар зможе визначити подальші кроки: кольпоскопію, прицільну біопсію, видалення зони аномальних клітин шийки матки. У випадку, коли інфекція ВПЛ призводить до змін в клітинах слизової оболонки шийки матки, їх необхідно лікувати. Визначити ці зміни та метод лікування може лише лікар. 

Профілактика раку шийки матки

Більшість випадків раку шийки матки пов’язані з вірусом папіломи людини (ВПЛ), який передається статевим шляхом. Щеплення проти вірусу папіломи людини може зменшити ризик розвитку раку шийки матки. Вакцинацію від ВПЛ проводять у багатьох країнах світу. В Україні щеплення від папіломавірусу входить до переліку «‎рекомендованих».  

Вакцинація проти ВПЛ може запобігти понад 90% ракових захворювань, пов’язаних з вірусом.

Коли та кому робити щеплення?

 • Дітям рекомендовано проводити щеплення 2-ма дозами у віці 9-14 до початку статевого життя. Щеплення роблять і хлопцям також, адже вони можуть бути носіями вірусу. 
 • Людям, які живуть із ВІЛ, для захисту від папіломавірусної інфекції, незалежно від виробника вакцини та віку вакцинації, потрібно ввести 3 дози вакцини. 

Вакцинація проти ВПЛ рекомендована не всім дорослим старше 26 років, оскільки у цьому віковому діапазоні вона може бути не такою ефективною. Однак, після консультації з лікарем дорослі у віці від 27 до 45 років також можуть зробити щеплення. Зверніться до сімейного лікаря щодо отримання щеплення від ВПЛ. Щепитися можна власним коштом. 

Як ще можна профілактувати РШМ?

 • Регулярно проходьте скринінг на РШМ та відвідуйте гінеколога принаймні 1 раз на рік. 
 • Правильно використовуйте презервативи. Вони частково можуть захистити від інфікування ВПЛ. Проте, пам’ятайте, що вірус може інфікувати ділянки, що не захищені презервативом. Цей спосіб контрацепції захищає вас не на 100%.
 • Обмежте кількість сексуальних партнерів до одного, для якого ви теж є єдиним партнером. Це значно знижує ризик інфікування ВПЛ.

Не нехтуйте профілактичними оглядами та будьте здорові!

Джерело: за інформацією сайту «Центр громадського здоров’я МОЗ України» https://www.phc.org.ua/news/sichen-misyac-obiznanosti-pro-rak-shiyki-matki-scho-mozhe-prizvesti-do-khvorobi-simptomi-ta


 

Print Friendly, PDF & Email