ЩОТИЖНЕВЕ ЗАСІДАННЯ РЕГІОНАЛЬНОГО ОПЕРАТИВНОГО ЦЕНТРУ ІЗ РЕАГУВАННЯ НА НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ У ГАЛУЗІ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я ДУ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»


01.02.2024 у Дніпропетровському обласному ЦКПХ відбулося щотижневе засідання Регіонального оперативного центру з реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров’я за головуванням генерального директора, головного державного санітарного лікаря Дніпропетровської області Сергія Вальчука. У засіданні прийняли участь: в.о. заступника генерального директора Валентина Резвих, завідувачі відділів, провідні спеціалісти установи та в онлайн-режимі – завідувачі відокремлених структурних підрозділів ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ».

       Присутніх проінформовано про виникнення надзвичайних ситуацій в Україні:

      щодо випадку підозри на дифтерію у Львівській області, зареєстрований 17.01.2024. Захворів чоловік, 25 років, мешканець с. Білий Камінь Золочівського району Львівської області. Дані про щеплення від дифтерії відсутні. Епідеміологічне розслідування, лабораторні дослідження та протиепідемічні заходи тривають;

      щодо летального випадку лістеріозу, який зареєстровано 16.01.2024 в Івано-Франківській області. Референс-лабораторії ЦГЗ у спинно-мозковій рідині ідентифіковано збудника лістеріозу — Listeria monocytogenes. Хворому посмертно було поставлено діагноз «лістеріоз»;

      щодо випадків кору: в Одесі у двох дітей (3-х та 1 року) з однієї родини лабораторно підтвердили діагноз кір. Відомо, що вони не були щеплені проти цього інфекційного захворювання. Встановлено, що мати з дітьми прибула з Румунії, де перебувала протягом трьох місяців та де офіційно з 5 грудня 2023 року оголошено національну епідемію кору. Епідеміологічне розслідування триває.

За даними, отриманими з основних міжнародних сайтів за ключовими подіями щодо виникнення надзвичайних ситуацій проінформовано про наступне:

      Збільшення кількості випадків кору у Великій Британії та Австрії: за 6 тижнів з грудня 2023 року до середини січня 2024 року в регіоні Західний Мідленд у Лондоні було діагностовано понад 170 підтверджених випадків кору. Це в сім разів більше, ніж за перші 11 місяців 2023 року. Збільшення кількості випадків кору було очікуване після пандемії COVID-19. У Великій Британії рівень охоплення вакцинацією у 2022 році був нижчим за 95%. Хоча у 2023 році більшість країн ЄС/ЄЕЗ все ще повідомляли тільки про спорадичні випадки кору, було зареєстровано й деякі спалахи (в Австрії, Франції та Румунії). У Австрії кількість випадків зросла у 16 ​​разів. Якщо у 2022 році було зафіксовано лише 12 випадків, то у 2023 році було зафіксовано 192 випадки. Загальна кількість випадків кору в ЄС/ЄЕЗ нестримно зростає з червня 2023 року. Враховуючи неоптимальний рівень охоплення вакцинацією у більшості країн ЄС/ЄЕЗ, у найближчі місяці та навесні очікують збільшення кількості випадків кору.

        Активний епіднагляд за кором, швидке реагування та високий рівень вакцинації є ключовими факторами профілактики кору. Напередодні очікуваного зростання захворюваності на кір важливо виявити й охопити осіб, які підлягають вакцинації.

      Керівники Агентства охорони здоров’я Великобританії (UKHSA) отримали також звіти про 636 підозрюваних випадків коклюшу в Англії та Уельсі в 2024 році. Сплеск захворювання, відбувається на фоні падіння рівня вакцинації, який є найнижчим за весь час.

      Масштабне поширення вакцин проти малярії почалося по всій Африці, спочатку в Камеруні 22 січня, а незабаром і в багатьох інших країнах. Тепер є дві безпечні та ефективні вакцини проти малярії, щоб зменшити захворюваність дітей і смертність від малярії. Десятки тисяч життів можна врятувати щороку завдяки застосуванню вакцин проти малярії, доповнюючи існуючі засоби профілактики.

      МОЗ Кенії оголосило про спалах поліомієліту в окрузі Гарісса та виявило можливий ризик у Найробі. Повідомляється, що хвороба була «завезена із сусідньої країни» (14 випадків).  Розпочата кампанія вакцинації.

      Департамент громадської охорони здоров’я Каліфорнії (CDPH) повідомив, що домашній кіт у східній частині округу Сьєрра дав позитивний результат на чуму. Хоча чума природно присутня у диких гризунів у гірських районах Каліфорнії, це перший задокументований позитивний випадок чуми у домашнього кота в Каліфорнії з 2011 року. Охорона навколишнього середовища округу Сьєрра співпрацює з CDPH та моніторить цю ситуацію.

      Також на засіданні Регіонального оперативного центру розглядались питання:

  • щодо порядку реагування на НС та надання відповідних завдань ВСП;
  • щодо епідемічної ситуації в Дніпропетровській області. Окремо було приділено увагу показникам захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) та COVID; захворюваності на вірусні гепатити по нашій області, в тому числі гепатиту А; захворюваності на сказ та інш.;
  • щодо організації груп швидкого реагування на випадок надзвичайної ситуації;
  • моніторинг радіаційного фону області;
  • моніторинг стану якості питної води та води водоймищ з посиленням заходів щодо епідспостереження за інфекційними захворюваннями в регіоні;
  • моніторинг лабораторних досліджень проб атмосферного повітря, ґрунту та інше.

         Регіональним оперативним центром із реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров’я ДУ “Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ” продовжується проведення постійного моніторингу, спостереження з оцінкою подій, пов’язаних з можливим ризиком виникнення надзвичайних ситуацій, що мають регіональне, національне та міжнародне значення. Проводиться оцінка ризиків для здоров’я і санітарно-епідемічного благополуччя населення з метою своєчасного інформування та реагування на надзвичайні ситуації. Фахівцям Центру та відокремлених структурних підрозділів ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» в ході наради надані відповідні доручення. Робота триває.

Print Friendly, PDF & Email