Харчуємось корисно: що необхідно знати про йод


Йод – дуже важливий мікроелемент, запас якого потрібно поповнювати.

      Левова частка йоду в нашому тілі зберігається саме в щитоподібній залозі, яка розташована в передній частині шиї. Вона виробляє групу гормонів, що називаються гормонами щитоподібної залози або тиреоїдними гормонами. Фактично, йод є ключовим у їхньому синтезі.

      Такі гормони впливають на загальний метаболізм. Зокрема, допомагають організму виробляти й розподіляти енергію та регулювати температуру тіла. Вони особливо важливі під час вагітності та в дитинстві, оскільки забезпечують нормальний ріст і розвиток (зокрема, і розумовий — у дітей). Щоб уникнути проблем скористаємося порадами Oleg Shvets, президента Асоціації дієтологів України, консультанта з громадського здоровʼя МОЗ України https://www.facebook.com/oleg.shvets.545/

      Щоб уникнути дефіциту йоду до щоденного меню слід регулярно включати: морепродукти (мідії, кальмари, креветки, ікру); білу рибу (минтай, хек, тріску тощо); морську капусту (ламінарію); овочі (картоплю, редиску, часник, буряк, томати, баклажани, спаржу, зелену цибулю, щавель, шпинат); фрукти (банани, апельсини, лимони, дині, ананаси, хурму, фейхоа); яйця; молоко; яловичину; волоські горіхи.

      Дефіцит йоду може вплинути на здоров’я в будь-якому віці.

      Достатня кількість цього мікроелементу особливо необхідна під час вагітності та у ранньому дитинстві (до 3 років), оскільки нестача може погіршити ріст і розвиток дитини, зокрема розвиток мозку та нервової системи.

      Кількість йоду, яка потрібна щодня, залежить від віку, статі та етапу життя. Наказом МОЗ України від 03.09.2017 №1073 передбачена норма фізіологічної потреби для дорослих людей (віком від 18 років), яка становить 150 мкг йоду на день. Під час вагітності та годування груддю потреба зростає на 200 мкг на добу. Норми споживання йоду для дітей становлять: 0-6 років — 90 мкг; 7-10 років — 120 мкг; 11-17 років – 150 мкг на день.

     Продукти, які містять йод.

     Найбагатшим джерелом йоду є морепродукти, такі як риба, молюски та морські водорості. Також його можна отримати з яєць, молока та молочних продуктів, хоча у цьому випадку кількість залежить від вмісту йоду в раціоні тварини.

      Часто йодом збагачують кухарську сіль (йодована сіль), що сприяє збільшенню споживання цього мінералу. Хоча йодована сіль може бути хорошою альтернативою звичайній солі, потрібно пам’ятати про загальне обмеження споживання солі.

      Морська сіль отримується шляхом випаровування морської води і тому не містить йоду, якщо тільки додатково не збагачується ним.

      Щоб уникнути дефіциту йоду щоденне меню має включити: морепродукти (мідії, кальмари, креветки, ікру); білу рибу (минтай, хек, тріску тощо); морську капусту (ламінарію); овочі (картоплю, редиску, часник, буряк, томати, баклажани, спаржу, зелену цибулю, щавель, шпинат); фрукти (банани, апельсини, лимони, дині, ананаси, хурму, фейхоа); яйця; молоко; яловичину; волоські горіхи.  Погіршити засвоєння йоду  та вплив його на фізіологічні функції організму може низький рівень вітаміну А, селену, цинку, міді або заліза.

      Наслідки йододефіциту.

      Харчування з низьким вмістом йоду призводить до дефіциту мікроелементу в організмі, що порушує нормальну роботу щитоподібної залози. Зазвичай це спричиняє гіпотиреоз, при якому організм не може виробляти достатню кількість гормонів щитовидної залози. Наслідки гіпотиреозу для здоров’я зазвичай включають збільшення ваги, надмірну втому, непереносимість холоду, набряк обличчя та інших частин тіла.

      Дефіцит йоду також може мати протилежний ефект і змушувати щитоподібну залозу працювати інтенсивніше та виробляти більше тиреоїдних гормонів. Ця надмірна стимуляція гіпертиреозу щитовидної залози може спричинити її ріст, який може проявлятися появою зобу (видимого збільшення щитоподібної залози). Наслідки для здоров’я гіпертиреозу часто включають втрату ваги, збільшення апетиту, непереносимість спеки, безсоння, тривогу та прискорене серцебиття.

      Достатня кількість цього мікроелементу особливо необхідна під час вагітності та у ранньому дитинстві (до 3 років), оскільки нестача може погіршити ріст і розвиток дитини, зокрема, розвиток мозку та нервової системи. Споживати достатню кількість йоду важливо для веганів і вегетаріанців, які годують виключно грудьми, оскільки їхні діти отримують весь йод із грудного молока.

     Подібно до дефіциту, регулярне високе споживання йоду також впливає на нормальне функціонування щитоподібної залози, збільшуючи ризик розвитку гіпо- або гіпертиреозу та зобу. Деякі продукти, такі як морепродукти та водорості, можуть перевищувати максимальне рекомендоване споживання навіть в одній порції. Про це слід пам’ятати та їсти подібні продукти у помірних кількостях.

Джерело: за інформацією Міністерства охорони здоров’я України, https://www.facebook.com/oleg.shvets.545/

Print Friendly, PDF & Email