ЩОТИЖНЕВЕ ЗАСІДАННЯ РЕГІОНАЛЬНОГО ОПЕРАТИВНОГО ЦЕНТРУ ІЗ РЕАГУВАННЯ НА НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ У ГАЛУЗІ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я ДУ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»


18.01.2024р. у Дніпропетровському обласному ЦКПХ за головуванням генерального директора Сергія Вальчука відбулося чергове щотижневе засідання Регіонального оперативного центру з реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров’я.

      У засіданні прийняли участь завідувачі відділів, провідні фахівці установи та в онлайн-режимі – завідувачі відокремлених структурних підрозділів ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ».

     За даними, отриманими з основних міжнародних сайтів за ключовими подіями щодо виникнення надзвичайних ситуацій проінформовано про наступне:

Пандемія COVID-19 більше не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення для громадського здоров’я. Станом на 8 січня 2024 року за даними ВООЗ у світі було зафіксовано 772 838 745 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, зокрема 6 988 679 летальних. В усьому світі домінує варіант COVID-19  Omicron. Глобальний ризик, пов’язаний з цим варіантом COVID-19 у контексті пандемії COVID-19 визначено як високий.

До категорії «варте уваги» (VOI) віднесено п’ять підліній Omicron: ХВВ.1.5, XBB.1.16, EG.5, BA.2.86 та JN.1 (останню 18.12.2023 перекласифіковано як VOI, зареєстровано у 41 країні).

Наразі, через зростання захворюваності на COVID-19 у багатьох країнах протягом кількох тижнів та після новорічних свят, ВООЗ рекомендує поновити деякі карантинні заходи (використовувати маски, провітрювати приміщення, дотримуватися дистанції).

Крім того, країнам рекомендовано посилити інтегрований епіднагляд і контролювати відносну спільну циркуляцію вірусів грипу та SARSCoV-2.  

Міжнародне поширення поліовірусу лишається надзвичайною ситуацією міжнародного значення для громадського здоров’я.

      МОЗ Індонезії повідомило ВООЗ про виявлення 2 випадків циркулюючого деривату вакцинного поліовірусу типу 2 (cVDPV2) — у 6-річної дівчинки та у 1-річного хлопчика з гострим в’ялим паралічем (AFP). Дівчинка отримала дві дози оральної поліомієлітної вакцини (OPV), у хлопчика — чотири дози OPV і одна доза ІРV. Два зразки навколишнього середовища, взяті з річки Саксак у провінції Східна Ява, також дали позитивний результат на cVDPV2. ВООЗ оцінює загальний ризик на національному рівні як високий.

ВООЗ наголошує на важливості того, щоб усі країни посилювали епіднагляд за випадками гострого в’ялого паралічу, аби швидко виявити будь-який новий імпорт вірусу та полегшити швидке реагування. Країни, території та райони також мають підтримувати рівномірне охоплення рутинною імунізацією, щоб мінімізувати наслідки появи будь-якого нового вірусу.

Станом на 3 січня 2024 року у Китаї було зареєстровано 2 нові випадки інфікування людей пташиним грипом A(H9N2) — у 1-річного хлопчика і 74-річної жінки. Повідомлень про передавання вірусу від людини до людини не зареєстровано.

Із 1998 року зареєстровано 130 лабораторно підтверджених випадків інфікування людини вірусами пташиного грипу A(H9N2)  у 8 країнах: Китай (117), Єгипет (4), Бангладеш (3), Камбоджа (2), Індія (1), Оман (1), Пакистан (1) і Сенегал (1).

Вперше підтверджено високозаразну форму пташиного грипу H5N1  у антарктичних тюленів. Варіант вірусу H5N1 виявлено у зразках, відібраних у мертвих морських слонів та котиків на субантарктичному острові Південна Георгія. Тюлені та морські птахи живуть на одних і тих же пляжах, що дає вірусу можливість передаватися.

 Також нещодавно на Алясці білий ведмідь став першим представником свого виду, який загинув від пташиного грипу H5N1. За даними ветеринарної служби штату, від цієї хвороби загинули й інші види тварин в штаті, в тому числі руді лисиці і бурі ведмеді.

У листопаді 2023 року дослідники з Великобританії визначили, що вірус «може сигналізувати про одну з найбільших екологічних катастроф сучасності», якщо він почне викликати масову смертність в колоніях пінгвінів. Фахівці в регіонах, де мешкають птахи, в даний час відстежують рівень смертності.

Будь-яке переміщення вірусу між птахами та ссавцями викликає занепокоєння у вчених, які уважно стежать за “побічними подіями” щодо будь-яких ознак його мутації.

На засіданні Регіонального оперативного центру розглядались питання:

  • щодо епідемічної ситуації в Дніпропетровській області. Окрема увага приділялась показникам захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) та COVID; захворюваності на вірусні гепатити, захворюваності на сказ та інші захворювання;
  • щодо організації груп швидкого реагування на випадок надзвичайної ситуації;
  • моніторинг радіаційного фону області;
  • моніторинг стану якості питної води та води водоймищ з посиленням заходів щодо епідспостереження за інфекційними захворюваннями в регіоні;
  • моніторинг лабораторних досліджень проб атмосферного повітря, ґрунту та інше.

         Регіональний оперативний центр із реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров’я ДУ “Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ” продовжує проводення моніторінгу, спостереження та оцінки подій, пов’язаних з можливим ризиком виникнення надзвичайних ситуацій, які можуть мати регіональне, національне та міжнародне значення. Проводиться оцінка ризиків для здоров’я  і санітарно-епідемічного благополуччя населення області з метою своєчасного інформування та реагування на надзвичайні ситуації. Фахівцям Центру та відокремлених структурних підрозділів ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» в ході наради надані відповідні доручення. Робота триває.

Print Friendly, PDF & Email