ЩОТИЖНЕВЕ ЗАСІДАННЯ РЕГІОНАЛЬНОГО ОПЕРАТИВНОГО ЦЕНТРУ ІЗ РЕАГУВАННЯ НА НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ У ГАЛУЗІ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я ДУ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»


Сьогодні, 07.12.2023р. у Дніпропетровському обласному ЦКПХ відбулося щотижневе чергове засідання Регіонального оперативного центру з реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров’я за головуванням заступників генерального директора Інни Похмурко та Валентини Резвих.

      У нараді  прийняли участь  завідувачі відділів, провідні фахівців установи та в онлайн-режимі – завідувачі відокремлених структурних підрозділів ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ».

      Під час засідання заслухані результати моніторингу основних сайтів ВООЗ та ЕСDC за ключовими подіями щодо виникнення надзвичайних ситуацій, що викликані розповсюдженням у світі інфекційних хвороб та отруєнь.
     Пандемія COVID-19 більше не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення для громадського здоров’я. З листопада 2023 варіант Omicron домінує в усьому світі. Глобальний ризик, пов’язаний з Omicron, у контексті пандемії COVID-19 визначено як високий. До категорії «варте уваги» (VOI) віднесено чотири підлінії Omicron: ХВВ.1.5, XBB.1.16, EG.5 та BA.2.86.  Станом на 27 листопада 2023 року за даними ВООЗ у світі було зафіксовано 772 166 517 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, зокрема 6 981 263 летальні. Найбільше випадків захворювання підтверджено у США — 109 509 672 (померли 1 183 396), Індії — 45 001 785 (533 298), Франції — 40 138 560 (167 642), Німеччині — 38 635 878 (178 084), Бразилії — 38 048 773 (707 470).

    В світі реєструються випадки пташиного грипу:   У період з 13 вересня по 17 листопада 2023 року вірус пташиного грипу A(H5N1) було виявлено на 56 хутрових фермах у Фінляндії. Серед працівників ферм та їхніх близьких контактів не виявлено випадків інфікування. На постраждалих хутрових фермах живуть переважно лисиці (блакитні, сріблясті та змішані), а також єнотовидні собаки та норки. З вересня Управлінням з контролю за харчовими продуктами Фінляндії діє розпорядження про евтаназію всіх тварин на фермах із підтвердженими випадками пташиного грипу A(H5N1).  Ветеринарні служби працюють у тісному контакті з органами охорони здоров’я. МОЗ Камбоджі повідомило ВООЗ про два підтверджені випадки захворювання людей на грип A (H5N1) в листопаді 2023 року, у т.ч. 1 летальний. Захворіли жінка у віковій категорії 20-25 років, та дитина – менше 5 років. При епідрозслідуванні встановлено, що обидва випадки мешкали в одному селі та мали контакт із птахами на подвір’ї, які, як повідомлялося, були хворі, а деякі з них загинули протягом попереднього місяця. З 2003 року по листопад включно 2023 року в усьому світі було зареєстровано 882 випадки зараження людей грипом A(H5N1), у тому числі 461 смерть. Майже всі випадки зараження людей пташиним грипом A(H5N1) пов’язані з тісним контактом із зараженими живими чи мертвими птахами або середовищем, зараженим грипом A(H5N1). Зараження людини може спричинити важке захворювання та мати високий рівень смертності та підлягає повідомленню згідно з Міжнародними медико-санітарними правилами (2005).

Mycoplasma pneumoniae – Данія, Нідерланди. Данія повідомляє про епідемію мікоплазменної пневмонії: минулого тижня було зареєстровано 541 випадок, що втричі більше, ніж у середині жовтня 2023 року. Нідерланди також повідомили про різке зростання пневмонії у дітей та молоді з серпня 2023.Повідомлення про зростання активності пневмонії в деяких європейських країнах надходять на тлі повідомлень про переповнені педіатричні лікарні та клініки в Китаї через суміш респіраторних інфекцій, у тому числі Mycoplasma pneumonia, широко відомого як «ходяча пневмонія». Сплеск респіраторних інфекцій у Китаї викликав побоювання, що за зростанням стоїть новий патоген.

Ситуація з поліомієліту: В Пакистані зареєстрували ще один випадок поліомієліту, збільшивши число захворілих у 2023 році до 6. У 9-місячної дівчинки, яка була паралізована, було виявлено поліовірус.

Kocuria rosea, випадок захворювання – до Львівської  інфекційної лікарні «швидка» доставила 55-річну жінку у вкрай важкому стані з підозрою на менінгіт.  Обстеження на МРТ не підтвердило у пацієнтки менінгіт, але виявило численні множинні абсцеси хребта. Під час лабораторних досліджень виявилося, що абсцес спровокувала рідкісна бактерія «kocuria rosea». Загалом ця бактерія вважається непатогенним збудником і у невеликій кількості може бути в мікрофлорі людини, але через знижений імунітет може спровокувати менінгіт, менінгоенцефаліт, абсцес мозку, сепсис, хвороби сечовивідних шляхів тощо.

Також на засіданні Регіонального оперативного центру розглядались питання:

  • щодо епідемічної ситуації в Дніпропетровській області. Окремо було приділено увагу показникам  захворюваності на грип, гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) та COVID; захворюваності на гострі кишкові інфекції; вірусні гепатити; захворюваності на сказ, ботулізм; отруєння дикорослинними грибами та інш.;
  • щодо організації роботи груп швидкого реагування на випадок надзвичайної ситуації;
  • моніторинг радіаційного фону області;
  • моніторинг стану якості питної води та води водоймищ з посиленням заходів щодо епідспостереження за інфекційними захворюваннями в регіоні;
  • моніторинг лабораторних досліджень проб атмосферного повітря, ґрунту та інше.

        Регіональним оперативним центром із реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров’я ДУ “Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ” продовжується проведення постійного моніторингу, спостереження з оцінкою подій, пов’язаних з можливим ризиком виникнення надзвичайних ситуацій, що мають регіональне, національне та міжнародне значення. Проводиться оцінка ризиків для здоров’я і санітарно-епідемічного благополуччя населення з метою своєчасного інформування та реагування на надзвичайні ситуації. Фахівцям Центру та відокремлених структурних підрозділів ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» в ході наради надані відповідні доручення. Робота триває.

Print Friendly, PDF & Email