Щодо санітарно-епідемічної ситуації на території Дніпропетровської області за 36-й тиждень (01.09.2023 по 07.09.2023) 


Відповідно до наказів та службових листів МОЗ України у період воєнного стану ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» здійснює щоденний моніторинг за станом інфекційної захворюваності та спалахами, радіаційним фоном та якістю питної води, що  подається населенню.

Згідно даних епідеміологічного моніторингу, який здійснювався  ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» протягом звітного тижня (з 01 по 07.09.2023р.), стан епідемічної ситуації серед населення Дніпропетровської області наступний:

Спалахи інфекційних хвороб, випадки підозр на холеру в Дніпропетровській області не зареєстровані. Показники інфекційної захворюваності відповідають сезонним рівням та не перевищують середньобагаторічні показники.

Захворюваність на гострі кишкові інфекції (ГКІ) по області збільшилась на 2%  у порівнянні з попереднім тижнем та майже на рівні аналогічного періоду минулого року – всього за попередніми діагнозами зареєстровано 151 випадок захворювання, інтенсивний показник 4,88 на 100 тисяч населення. Питома вага дітей до 17 років в загальній структурі захворілих на гострі кишкові інфекції складає 50,3%.

Захворюваність на вірусні гепатити поодинока. Зареєстровано 1 випадок (інтенсивний показник 0,03 на 100 тисяч населення) проти 7 випадків (інтенсивний показник 0,23 на 100 тисяч населення) за попередній тиждень.

Захворюваність на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) знаходиться на неепідемічному рівні. Зареєстровано 4219 випадків (інтенсивний показник на 100 тисяч населення 136,40), що на 8,1% більше попереднього тижня. Питома вага дітей до 17 років – 46,7%.

Протягом тижня постраждалих від укусів твариною з підтвердженим сказом не зареєстровано.

В порядку щоденного моніторингу якості та безпечності питної води, що подається населенню області, у визначених моніторингових точках,  за період з 01.08.23 по 07.08.2023 досліджено 179 проб  питної води:

  • за результатами мікробіологічних досліджень всі проби відповідають нормативам,  збудники інфекційних захворювань не виявлялись;
  • за результатами фізико-хімічних досліджень 115 проб з відхиленням від нормативів: 
  • з них за органолептичними показниками відмічається перевищення нормативів   по  забарвленості у питній воді з поверхневих водойм (м. Дніпро, м.Кривий Ріг, м. Жовті води, м.Нікополь, Дніпровський, Криворізький,  Нікопольський та   Верхньодніпровський райони);
  • за  показниками: хлороформу та перманганатної окиснюваності, (м.Дніпро, м.Кам’янське, м.Нікополь, м.Павлоград, Новомосковський, Верхньодніпровський та Синельниківський  райони) та за показником сухого залишку і хлоридів  у питній воді з підземних джерел (Васильківський, Першотравенський та Царичанський райони). Але значення цих показників є сталими протягом багатьох років, без аномальних змін.   

Окрім досліджень питної води згідно з  планом  моніторингових досліджень та на виконання рішення Дніпропетровської регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 04.05.2023 року   № 24  ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» здійснює лабораторний контроль якості води водоймищ у місцях масового відпочинку населення на водних об’єктах області в рамках державного соціально-гігієнічного моніторингу.                                                                                                                           

 Так, у місцях масового відпочинку населення області лабораторіями   ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ»  проведено 141 дослідження води водоймищ на  мікробіологічні показники, з них 30 (21,3%) нестандартних за індексом ЛКП в р. Дніпро та Кам’янському водосховищі, р. Самара, р. Кільчень в м. Підгороднє, р. Саксагань та ставках м.Кривий Ріг. На фізико-хімічні показники проведено 233 досліджень води водоймищ, з яких 65 (27,9%) не відповідали нормативам за показниками БСК5, ХСК, та сольовому складу.                                                      

Інформація щодо результатів моніторингових досліджень води водоймищ у місцях масового відпочинку населення області надається до ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», органів влади і місцевого самоврядування, Держпродспоживслужбу, а також   висвітлюється на сайті  та сторінці фейсбук Установи.

Бригади радіаційного спостереження ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» працюють в посиленому режимі; гама-фон в контрольних точках вимірювань відповідає природному радіаційному фону області (тобто, не перевищує 20 мкР/год).

Моніторинг циркуляції збудника холери. За період з 01 по 07.09.2023р. в Дніпропетровській області в закладах охорони здоров’я обстежено на холеру 191 особа з кишковими розладами, результат негативний. В лабораторії ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» за звітний тиждень досліджено 59 проб з об’єктів довкілля, у тому числі 25 проб прісної води водоймищ та 34 проби стічної води. В 4-х  пробах прісної води водоймищ виділено холероподібний вібріон не О1 групи, який не викликає захворювання на холеру, але може бути причиною інших кишкових розладів (р.Кільчень, м.Підгороднє, зона відпочинку; р. Дніпро КЗК «Парк культури та відпочинку «Придніпровський», р.Самара, ТОВ «Санаторій «Курорт Орлівщина» с.Орлівщина, вул.Лісна Новомосковського району;  р.Самара, КП «НККП» дитячий міський пляж, м.Новомосковськ, вул.Паланочна,20). Про результати проінформовано органи місцевої влади та Держпродспоживслужбу.

У Дніпропетровській області проводяться заходи щодо «наздоганяючої» catch-up кампанії по імунізації дітей віком до 17 років проти кору, епідемічного паротиту, краснухи (КПК). На контролі залишається протокольне рішення Дніпропетровської регіональної комісії з питань ТЕБ і НС (протокол №47 від 15.08.2023р.) з питання  реалізації «catch-up» кампанії з вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи.

Всього підлягає вакцинувати 14 431 дитину та провести 17 216 щеплень. Станом на 07.09.2023р. в області вакциновано 6847 дітей (47,7%), із них за останню добу – 173, проведено 7392 щеплення (42,9%), у тому числі за останню добу – 184. Генеральним директором ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ», головним державним санітарним лікарем Дніпропетровської області Сергієм Вальчуком та представниками Центру проводяться зустрічі з керівниками громад, органів та закладів охорони здоров’я, освіти з питань посилення ефективності залучення дитячого населення до щеплень проти кору згідно термінів національної кампаніїї (зокрема, 08.09.23р. відбувся візит до Криворізького району).

Фахівці ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» приймають активну участь в комунікації з населенням щодо висвітлення питання «наздоганяючої» catch-up кампанії з вакцинації проти кору.

На поточному тижні за дорученням департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської обласної військової адміністрації фахівці  ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» залучались до заходів з моніторингу  інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я м. Дніпро.

Print Friendly, PDF & Email