17 березня – Всесвітній день сну


Подію заснували у 2008 році аби привернути увагу до важливості сну для нормального життя людини. Всесві́тній день сну відзначається щорічно у п’ятницю березня перед днем весняного рівнодення у рамках проекту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) з проблем сну і здоров’я.

За світовою статистикою:

 • до 45% людей у світі страждають на безсоння та інші порушення сну;
 • на 70% зростає ризик травм у спортсменів в разі тривалості сну, меншої за 8 годин;
 • через зниження продуктивності праці, пов’язане з порушеннями сну, економіка США втрачає щороку 411 мільярдів $, в Японії збитки становлять 138 мільярдів $, в Німеччині – 60 мільярдів $, у Великій Британії – 50 мільярдів $;
 • 7,5 годин – в середньому складає тривалість сну людей в Новій Зеландії, і це найвищий показник у світі;
 • 4 – 6 разів за ніч люди бачать сновидіння, але на ранок забувають про них на 95-99%;
 • майже 20% всіх дорожніх аварій та травмувань пов’язані з сонливістю, яка викликана хронічним недосипанням;
 • 3-5% випадків ожиріння в дорослих спричинено недостатньою кількістю сну.

Сон є невід’ємною частиною людського існування, нарівні із їжею, водою та рухом. Завдяки ньому відбувається фізичне та психічне відновлення. Люди часто жертвують сном на користь власних обов’язків або роботи, це викликає проблеми зі здоров’ям. Свято ще раз нагадує про те, наскільки важливо добре висипатися, аби бути бадьорим, енергійним та мати хороший імунітет.

Головне правило повноцінного сну — його регулярність та більш-менш однакова тривалість.

Дорослим у віці 18–60 років рекомендовано спати не менше 7 год на добу, дітям 6–12 років — 9–12 год, а у віці 13–18 років — 8–10 год.

Безсоння, перевтома, дратівливість або депресія — лише декілька наслідків неправильного графіку сну.

Якщо ви спатимете менше ніж рекомендовано вище, то підвищите ризик розвитку хронічних захворювань, зокрема:

 • діабету;
 • серцево-судинних захворювань, інсульту, високого кров’яного тиску;
 • збільшення ваги та ожиріння;
 • порушення імунної системи;
 • погіршення психічного здоров’я, депресії.

Просто змусити себе до повноцінного сну інколи буває складно, тому існує перелік дієвих порад, які допомагають зробити здоровий сон вірним супутником життя.

Дотримуйтесь режиму сну.

Лягайте спати і прокидайтесь в один і той самий час. Прийнято вважати, що оптимальним часом для засипання є 22.00 година. А для підйому у цьому випадку краще підійде 6-та година ранку. Все залежить від вашого індивідуального біоритму.

Приберіть девайси.

За 30 хвилин до сну не скрольте стрічку соцмереж, вимкніть телевізор та комп’ютер. І взагалі уникайте ввечері емоційного навантаження, яким багаті гостросюжетні фільми, тривожні новини або з’ясування стосунків. Залиште для цього інший час.

Створіть заспокійливу атмосферу.

За декілька годин до сну створіть тиху спокійну атмосферу у кімнаті. Не вмикайте яскраве світло, запустіть у кімнату свіже повітря. Можна тихо увімкнути легку класичну музику.

Слідкуйте за раціоном харчування

За 6 годин до сну уникайте споживання кофеїну, не переїдайте перед сном та не пийте багато рідини.

Використовуйте ліжко для сну

Для роботи, навчання, прийому їжі або перегляду кіно існують інші місця. Ліжко має асоціюватися і використовуватися тільки для розслаблення.

Спробуйте дотримуватись наведених рекомендацій і ви досить швидко відчуєте покращення свого фізичного і психологічного стану.

Print Friendly, PDF & Email