Брифінг щодо ризиків захворювань на сказ та заходів профілактики у Дніпропетровській області


У Дніпропетровській ОДА сьогодні, 02.03.2023 року, відбувся брифінг за участю завідувача відділення особливо небезпечних інфекцій відділу дослідження біологічних факторів ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ»  Галини ШАМИЧКОВОЇ.

Брифінг було організовано прес-службою Дніпропетровської ОДА за участю журналістів телевізійних каналів нашої області.

Спікер почала свій виступ з того, що у січні-лютому  2023 році у Дніпропетровській області ситуація щодо захворюваності на сказ погіршилась. Так, станом на 22 лютого 2023 року,  вже зареєстровано 10 випадків сказу, як серед диких, так і серед домашніх тварин, а саме: м. Тернівка (собака), Новомосковському (кіт, собака), Верхньодніпровському (лисиця), Криворізькому(кіт), Солонянському (лисиця), Синельниківському (собака), Кам’янському (собака, свиня), Апостолівському (собака) районах Дніпропетровської області.

Основним резервуаром збудника сказу у дикій природі, як і раніше залишається лисиця. Продовжує реєструватися і значна кількість випадків захворювання серед собак і котів,   які найбільш наближені до людей та являють для них головну небезпеку.

На запитання журналістів про те, як розпізнати хвору на сказ тварину, Галина Шамичкова відповіла наступне: “Головна ознака хворих тварин — зміна поведінки. Дикі тварини втрачають обережність, з’являються у населених пунктах, місцях випасу та утримання худоби, нападають на людей та свійських тварин. Домашні тварини не приймають звичайної їжі, стають неспокійними, агресивними, кусають людей. Слина хворої тварини містить в собі вірус сказу ще за 10 днів до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватись людина може також від тварин, які зовні виглядають здоровими “.

Також спікер розповіла що треба робити для запобігання захворювання на сказ людини, а саме:

  • Уникати контактів з безпритульними та дикими тваринами, постійно пояснювати дітям небезпеку таких контактів.
  • У разі укусу або ослинення підозрілою (невідомою) чи дикою твариною, промити місце укусу струменем теплої води з милом, а потім краї рани обробити 70% розчином спирту або 5% спиртовим розчином йоду, накласти асептичну пов`язку та якомога швидше звернутися до медичної установи для проведення антирабічного лікування за затвердженою схемою.
  • У разі укусу або ослинення відомою твариною, встановити за нею ветеринарне або власне спостереження, для цього з’ясовуються прізвище та адреса власника тощо.
  • Своєчасно робити щеплення домашнім тваринам.

У своєму виступі Галина Шамичкова підкреслила, що єдиним дієвим способом захисту від сказу є тільки вакцинація.

Дата для Всесвітнього дня боротьби зі сказом обрана не випадково. 28 вересня 1895 року помер видатний французький вчений Луї Пастер, якому люди зобов’язані створенням вакцини та впровадженням щеплень проти сказу.

За ініціативою І.І.Мечнікова та учня Пастера М.Ф. Гамалеї вже у 1886 році в Одесі була відкрита друга у світі Пастерівська станція (установа, в якій проводили щеплення проти сказу).

Нажаль в реаліях сьогодення все одно щорічно у світі від сказу помирають люди, які пізно звернулись або не звернулись взагалі за антирабічною допомогою.

Спікер нагадала, що при захворюванні на сказ смерть наступає у 100% випадків, а тому так важливо у разі отримання ушкоджень від тварин своєчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою та отримати курс щеплень від сказу.

Таких щеплень має бути п’ять: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні.

Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків.

Тож кожному необхідно подбати про своє здоров’я та своїх  рідних своєчасно! Вакцинуйтеся!

 

 

Print Friendly, PDF & Email