Скажи сказу STOP! 28 вересня – Всесвітній день боротьби зі сказом!


      Всесвітній день боротьби зі сказом. Як розпізнати хвору на сказ тварину та що необхідно для запобігання захворюванню на сказ людини. Вакцинація людей і тварин – єдиний спосіб порятунку від СКАЗУ.

 Щорічно, з 2007 року 28 вересня людством відмічається Всесвітній день боротьби зі сказом. Це захворювання серед людей й надалі залишається найбільш небезпечним та невиліковним.

      У 2022 році у Дніпропетровській області зменшилась кількість лабораторно підтвердженого сказу серед тварин. За 8 місяців 2022 року зареєстровано 9 випадків сказу серед тварин проти 19 за аналогічний період 2021 року. Серед 9 випадків сказу серед тварин 3 (33,3 %) зареєстровано у містах (м. Дніпро – 1 випадок, м. Покров – 2 випадки).

Разом з тим, звертаємо Вашу увагу на реєстрацію випадків сказу серед людей по Україні. У 2020, 2021 роках випадки сказу по Україні не зареєстровані. За 8 місяців 2022 року зареєстровано 2 летальних випадки сказу серед людей (1 у Харківській області та 1 у серпні 2022 року у Житомирській області (ТПО із Запорізької області).

Основним резервуаром збудника сказу у дикій природі, як і раніше залишається червона лисиця. Продовжує реєструватися і значна кількість випадків захворювання серед собак і котів, які найбільш наближені до людей та являють для них головну небезпеку.

Як розпізнати хвору на сказ тварину?

Головна ознака хворих тварин — зміна поведінки. Дикі тварини втрачають обережність, з’являються у населених пунктах, місцях випасу та утримання худоби, нападають на людей та свійських тварин. Домашні тварини не приймають звичайної їжі, стають неспокійними, агресивними, кусають людей.

Слина хворої тварини містить в собі вірус сказу ще за 10 днів до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватись людина може також від тварин, які зовні виглядають здоровими.

Що необхідно для запобігання захворювання на сказ людини?

  1. Уникати контактів з безпритульними та дикими тваринами, постійно пояснювати дітям небезпеку таких контактів.
  2. У разі укусу або ослинення підозрілою (невідомою) чи дикою твариною, промити місце укусу струменем теплої води з милом, а потім краї рани обробити 70% розчином спирту або 5% спиртовим розчином йоду, накласти асептичну пов`язку та якомога швидше звернутися до медичної установи для проведення антирабічного лікування за затвердженою схемою.
  3. У разі укусу або ослинення відомою твариною, встановити за нею ветеринарне або власне спостереження, для цього з’ясовуються прізвище та адреса власника тощо.
  4. Своєчасно робити щеплення домашнім тваринам.

Єдиний дієвий спосіб захисту від СКАЗу – вакцинація

Дата для Всесвітнього дня боротьби зі сказом обрана не випадково. 28 вересня 1895 року помер видатний французький вчений Луї Пастер, якому люди зобов’язані створенням вакцини та впровадженням щеплень проти сказу.

За ініціативою І.І.Мечнікова та учня Пастера М.Ф. Гамалеї вже у 1886 році в Одесі була відкрита друга у світі Пастерівська станція (установа, в якій проводили щеплення проти сказу).

Нажаль в реаліях сьогодення все одно щорічно у світі від сказу помирають люди, які пізно звернулись або не звернулись взагалі за антирабічною допомогою.

Нагадаємо, що при захворюванні на сказ смерть наступає у 100% випадків, а тому так важливо у разі отримання ушкоджень від тварин своєчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою та отримати курс щеплень від сказу.

 

Виконавці: завідувачка відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Галина ШАМИЧКОВА, лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Юлія ЛЕВЧЕНКО.

Print Friendly, PDF & Email