Вагітність та ВІЛ


Протягом останніх років в Україні спостерігається зростання кількості людей, які живуть з ВІЛ, серед яких частину складають жінки переважно репродуктивного віку. Унаслідок цього значно збільшилася кількість дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями.
Без профілактики та лікування від своїх матерів вірус імунодефіциту людини успадковують до 30% новонароджених. Тому профілактика вертикальної трансмісії — від матері до дитини — має надзвичайно важливе значення.
Передача ВІЛ від матері до дитини відбувається під час вагітності, під час або після пологів різними шляхами. Заходи з профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини є невід’ємною частиною базової комплексної стратегії ВООЗ, що включає чотири основних напрямки:
1️⃣ первинна профілактика інфікування ВІЛ серед жінок;
2️⃣ профілактика небажаних вагітностей у ВІЛ-позитивних жінок;
3️⃣ профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини;
4️⃣ догляд і підтримка ВІЛ-позитивних жінок та їхніх дітей, близького оточення.
Який алгоритм дій для жінки, яка планує вагітність?
? Пройдіть тестування на ВІЛ, щоб дізнатися свій ВІЛ-статус. Це дозволить вам розпочати лікування якомога швидше у разі позитивного результату. Що раніше буде діагностовано ВІЛ та розпочато прийом антиретровірусної терапії, то ефективніше вдасться профілактувати передачу ВІЛ вашій майбутній дитині.
? Профілактуйте ВІЛ, якщо ви знаходитеся в групі ризику. До прикладу, ваш партнер може мати ВІЛ і ви плануєте вагітність. Порадьтеся із лікарем щодо початку прийому PrEP: він може захистити вас і дитину від інфікування ВІЛ під час спроби завагітніти, під час власне вагітності або після пологів під час годування грудьми.
? Якщо ви живете з ВІЛ і регулярно (й протягом вагітності зокрема) приймаєте антиретровірусну терапію, а також ваша дитина приймає дитячі схеми лікування протягом перших тижнів життя, ризик її інфікування становить не більше 1%. Ймовірно, від грудного вигодовування необхідно буде відмовитися, оскільки грудне молоко містить ВІЛ.
ВІЛ-позитивні вагітні жінки повинні мати доступ до якісної допологової медичної допомоги з питань перебігу вагітності та до застосування ефективних медичних технологій профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини.
Сучасна медицина дозволяє матері, яка живе з ВІЛ, виносити та народити вільну від ВІЛ дитину. Ваш лікар-інфекціоніст готовим вам із тим допомогти, тож звертайтеся до нього на консультацію за наявності будь-яких додаткових запитань.
Print Friendly, PDF & Email