Гігієна зору у дітей. Правила запобігання його порушенням.


Сьогодні, 10.08.2022р. у прес-центрі ІА «Мост-Дніпро» у режимі Zoom відбулася прес-конференція на тему «Гігієна зору у дітей. Правила запобігання його порушенням».

У прес-конференції взяла участь лікар із загальної гігієни ВЕНПНХ ДУ «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Світлана Підгайна.

В своєму виступі вона нагадала про те, що гігієна зору дітей являється актуальним питанням сьогодення. Щорічно 8 серпня відзначається Міжнародний день офтальмології. Офтальмологи кажуть, що гігієну зору потрібно прищеплювати  з самого дитинства.

Незабаром вересень – початок навчального року. Та перше з чим стикаються батьки школяра – це велике навантаження на очі дитини. Тому особливе значення набуває гігієна зору у дітей.

Очі – надзвичайно ніжний орган людського тіла, який потребує постійного ретельного догляду. Через очі ми сприймаємо навколишній світ: за допомогою зору ми знаємо, які бувають кольору, форми, розміри, дізнаємося відстань між об’єктами. Останнім часом через зростаюче навантаження на очі, починаючи з дитячого віку збільшилась кількість молоді, в якої певною мірою погіршується зір.

Поганий зір – це проблема більшості сучасних школярів. Близько 90% інформації сприймається учнем через зоровий канал, тому правильне раціональне освітлення має важливе значення для виконання всіх видів робіт під час навчання.

За даними   медичних оглядів,  в початкових класах патологія зору серед школярів складає 5-6%,  до закінчення навчання в школі  зростає до  8-9 %.

Гігієна зору у дітей — дуже важливий момент. Відповідальність за виконання санітарних правил і норм в закладах освіти покладається   на  засновника (власника) та керівника  загальноосвітнього навчального закладу.

Щоденний контроль за виконанням чинних санітарних правил і норм здійснює керівник та медичний персонал загальноосвітнього навчального  закладу,  а  також  відповідальна  особа,       призначена наказом керівника загальноосвітнього закладу.

Усі навчальні приміщення загальноосвітніх навчальних закладів повинні мати природне освітлення. Природне освітлення повинно бути рівномірним і не створювати блиску.

Для максимального використання денного світла і рівномірного освітлення навчальних приміщень необхідно:

 • мити вікна (не рідше 3 разів на рік);
 • на підвіконнях не дозволяється розташовувати вазони з високими квітами (висота не повинна перевищувати 15 см від підвіконня) та не дозволяється затіняти вікна квітами, що в’ються;
 • садити дерева не ближче 15 м від будівлі,
 • необхідно підвищувати рівень освітлення навчальних приміщень за допомогою штучного освітлення.

Незалежно від розміщення вікон (збоку, зверху) в навчальних приміщеннях світло повинно падати на робочі місця зліва. Оптимальний рівень природного освітлення забезпечується при верхньому та боковому освітленні приміщень. Забороняється облаштовувати навчальні приміщення так, щоб світловий потік був спрямований праворуч, спереду від учнів, крім майстерень для обробки металу, де повинен переважати правосторонній або прямий світлорозподіл.

Вікна навчальних приміщень обладнуються: регульованими сонцезахисними пристроями типу жалюзі, тканинними шторами світлих тонів, що поєднуються з кольором стін, меблів. У неробочому стані штори необхідно розміщувати в простінках між вікнами. Для обробки навчальних приміщень використовуються оздоблювальні матеріали та фарби, що створюють матову поверхню.

Проте, враховуючи реалії сьогодення, Міністерство освіти і науки України неодноразово заявляли, що з 1 вересня почнеться очне навчання в  школах, де обладнані укриття. Однією з вимог до укриттів є забезпечення його штучним освітлення та резервним штучним освітленням (електричні ліхтарі, свічки, гасові лампи тощо).

Спікер нагадала, яким має бути освітлення в укритті?

В укритті не допускається прокладання тимчасових електричних та інших інженерних мереж, а також незакріплених електричного обладнання і світильників. Електричні світильники мають бути захищеними від механічного пошкодження. Використання світильників із незахищеними лампами розжарювання не допускається. Для освітлення захисних споруд можна використовувати світлодіодні та інші енергоощадні лампи. Використання люмінесцентних ламп не допускається.

Відповідно до рекомендацій МОН, в укритті можна проводити уроки. Але не обов’язково. Вчителі можуть почекати відбою тривоги і продовжити навчання в класах. Це в першу чергу залежить від того, чи є зручні парти та стільці в підвалі, та чи достатньо освітлення.

А от вдома батькам необхідно знати, що зір дитини знаходиться в небезпеці, якщо:   

 1. Дитина читає книжки на відстані ближче 25 см.
 2. Мружиться, коли дивиться на предмети, що знаходяться далеко.
 3. Стає малорухливим, часто спотикається або б’ється об кути.
 4. Скаржиться на часті головні болі.
 5. Стає розсіяним і неуважним.
 6. Знижується успішність у школі. Таке може відбуватися, коли дитина не бачить того, що написано на дошці, але боїться про це сказати.

Тому і батькам потрібно дотримуватись основних  правил для збереження зору дитини:

 • Освітлення місця, де дитина працює над домашнім завданням, повинно бути подвійним, тобто верхнє розсіяне освітлення і бічне ліве, яке спрямоване на зошит чи книжку. При читанні книга повинна знаходитися на відстані 40 см від очей, не можна низько нахиляться над зошитом при письмі. Не можна читати в напівтемряві, але і занадто яскраве світло може втомити очі.
 • Важливо для хорошого зору і правильне харчування. Повноцінна їжа корисна не тільки для зору, а й для організму в цілому. А такі вітаміни, як А і Д, потрібні для гострого зору. Вітамін А можна отримати з моркви, абрикос, курячих яєць, морепродуктів, вершкового масла. Вітамін Д міститься в молоці та молочних продуктах, жирній рибі, яловичої печінки, ікрі. Однак, без жирів каротин, що міститься в помаранчевих продуктах, не засвоюється. Тому краще за все дати їх дитині їсти зі сметаною або оливковою олією.
 • Необхідно також регулярно виконувати  вправи  для очей . Наприклад, ці вправи допоможуть зняти втому, поліпшити зір: рухи очима вниз-вгору і справа-наліво, кругові рухи очними яблуками, прикрити очі на 30 секунд , швидке моргання (  20 разів). Це зовсім прості вправи, але дуже ефективні. Робити таку гімнастику слід  регулярно, хоча б 2 рази в день.
 • Ні в якому разі не дозволяти дитині читати лежачи або під час їжі.
 • Дітям до двох років категорично заборонено дивитися телевізор. Дітям з трьох років — не більше 40 хвилин в день. При цьому дивитися телевізор можна тільки сидячи. Не дозволяйте дитині дивитися телевізор на близькій відстані, навіть якщо вона просить про це. Потрібно сидіти на відстані не менше ніж 3,5 метра від телевізора, кімната при цьому повинна бути достатньо освітленою. Не можна дивитися телевізор при вимкненому світлі.
 • Для уникнення погіршення зору важливий правильний режим дня. Дитина обов’язково повинна багато рухатись, найкраще записати школярів у спортивні секції, для зору гарні такі види спорту як плавання, бадмінтон, теніс, волейбол та футбол.  Ігри з м’ячем,  що рухається,  розвивають фокусування  внутрішньоочного м’яза, адже під час гри потрібно весь час дивитись вдалину і в близь.
 • Ретельно слідкуйте за тривалістю та умовами роботи дітей за комп’ютером. Постійна робота за комп’ютером, читання різних документів без перерви призводить до порушення кровообігу в очних судинах, а при регулярних навантаженнях і до порушення зору. Відстань від екрану монітора до очей повинна складати не менш 60 см, а лінія погляду повинна припадати на верхню третину або на середину екрану. Це можливо, якщо використовувати меблі, відповідні росту дитини. При цьому, стілець повинен бути з підлокітниками. Дітям від 3 до 7 років не можна проводити за комп’ютером більше 20 хвилин, дітям середнього віку — не більше півгодини, а школярам старшої школи — не більше години в день.
 • Регулярно відвідувати офтальмолога. Систематична перевірка зору особливо необхідна дітям, оскільки вони найбільше схильні до розвитку патології зору.

Відоме твердження – хворобу легше попередити, ніж лікувати – залишається завжди актуальним.

Будьте здорові та бережіть очі!

Print Friendly, PDF & Email