28 липня-Всесвітній день гепатитів. Як захистити себе від вірусного гепатиту


28 липня відзначатється Всесвітній день гепатитів.

Вірусні гепатити – це група небезпечних інфекційних захворювань з переважним ураженням печінки та різними механізмами передачі збудників інфекції.

Захворювання викликаються різноманітними вірусами. Найбільш повно вивчені віруси гепатитів А, В, С, D, E. Сьогодні активно вивчаються більш рідкісні форми — гепатит F, TTV, SEN, G. (https://uoz.mkrada.gov.ua/images/Files/reforms/dajdzhest-moz/dlya-patsientiv.pdf )

Джерелом збудників інфекції для вірусних гепатитів – є хвора на гостру або хронічну форму гепатиту людина або вірусоносій.

Збудники вірусних гепатитів А і Е, як правило, передаються через забруднені харчові продукти, воду, можливий також контактно-побутовий шлях передачі (через забруднені руки, предмети побуту).

Вірусні гепатити В, С і D відносяться до так званих парентеральних вірусних гепатитів, зараження якими відбувається при контакті з інфікованими біологічними рідинами організму людини (кров та інші).

Серед клінічних проявів вірусних гепатитів, можуть бути пожовтіння шкіри і очей, потемніння сечі, надмірна втома, нудота, блювання, біль у животі та інші. Можливе протікання вірусного гепатиту без пожовтіння шкіри і очей.

При розвитку хронічних форм вірусних гепатитів В і С, існує ризик виникнення таких небезпечних патологічних станів, як цироз та злоякісні новоутворення (гепатоцелюлярна карцинома) печінки.

За оцінками ВООЗ, у світі пів мільярда людей хронічно інфіковані гепатитом В або С. 78% первинного раку печінки та 58% цирозу пов’язані з вірусними гепатитами. Захворіти на гепатит може кожен незалежно від віку, статі та способу життя. (https://uoz.mkrada.gov.ua/images/Files/reforms/dajdzhest-moz/dlya-patsientiv.pdf )

За минулий рік  в Україні зареєстровано 508 випадків гострого вірусного гепатиту В (1,22 на 100 тис. населення), 252 випадки гострого вірусного гепатиту С (0,6 на 100 тис. населення), 626 випадків хронічного гепатиту В ( 1,5 на 100 тис. населення), 3542 випадки хронічного гепатиту С (8,49 на 100 тис. населення). https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/inshi-infekciyni-zakhvoryuvannya/infekciyna-zakhvoryuvanist-naselennya-ukraini

В Дніпропетровській області в окремі роки реєструвалося до 1 тисячі випадків захворювання на вірусних гепатит, з них 500 – 600 випадків захворювання на хронічні вірусні гепатити В і С (50-70% від загальної кількості захворілих).

Основними шляхами передачі збудників вірусних гепатитів В і С є наступні:

– незахищені статеві контакти,

– переливання крові та її компонентів,

– медичні маніпуляції, під час яких використовується нестерильний медичний та стоматологічний інструментарій,

– інші небезпечні маніпуляції, пов’язані з контактом з кров’ю, в тому числі під час татуювання, пірсингу тощо,

– використання не стерилізованих побутових та професійних приладів після інфікованої людини (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо),

– використання нестерильного ін’єкційного інструментарію при вживанні наркотиків,

– при народженні від матері до дитини.

До професійної групи ризику зараження на вірусні гепатити В і С відносяться працівники медичних закладів, які можуть мати пошкодження при догляді за інфікованими пацієнтами.

Щоб захистити себе від вірусного гепатиту, фахівці Центру громадського здоров’я МОЗ України рекомендують дотримуватись наступних правил (https://phc.org.ua/news/gepatiti-shlyakhi-peredavannya-ta-profilaktika ).

Захистити себе від гепатиту В можна за допомогою вакцинації, що формує імунітет в середньому на 20-30 років, а іноді – пожиттєво. Вакцинація вважається найкращім та найбільш ефективним способом попередження інфікування на вірусний гепатит В.

Відповіді на питання по вакцинації проти гепатиту В можна тут https://phc.org.ua/news/vidpovidi-na-poshireni-pitannya-batkiv-pro-scheplennya

Крім цього, передачі вірусу гепатиту В можна запобігти наступним чином:

 • Уникайте контактів з кров’ю та рідинами організму інших людей
 • Уникайте непотрібних ін’єкцій: вибирайте пероральні ліки замість ін’єкцій там, де це можливо
 • Уникайте випадкових статевих контактів, завжди використовуйте презерватив
 • Ніколи не діліться персональними бритвами чи зубними щітками, манікюрними ножицями та іншими засобами індивідуального користування
 • Використовуйте тільки стерилізовані інструменти для тату і пірсингу
 • Вагітним жінкам, в яких діагностовано гепатит В, потрібно порадитися зі своїм лікарем про те, як запобігти передачі гепатиту до вашої дитини

Вакцини проти гепатиту C, на жаль, не існує, тому профілактика інфекції гепатиту С залежить від безпечних медичних  та інших маніпуляцій, що пов’язані з контактом з кров’ю.

Заходи первинної профілактики гепатиту С, рекомендовані ВООЗ:

 • гігієна рук: миття рук і використання рукавичок, хірургічна обробка рук;
 • безпечне здійснення медичних ін’єкцій;
 • надання комплексних послуг, спрямованих на зменшення шкоди, споживачам ін’єкційних та інтраназальних наркотиків, включаючи стерильне ін’єкційне обладнання;
 • тестування донорської крові на гепатити В і С (а також ВІЛ і сифіліс);
 • підвищення інформованості медичного персоналу про шляхи інфікування гепатитом С;
 • правильне і регулярне використання презервативів.

Вторинна і третинна профілактика.

Для людей, інфікованих вірусом гепатиту С, ВООЗ рекомендує наступні заходи:

 • консультування щодо різних варіантів медичної допомоги та лікування;
 • імунізація вакцинами від гепатиту А і В з метою запобігання ко інфекції цими вірусами гепатиту для захисту печінки;
 • проведення лікування;
 • регулярний моніторинг з метою раннього діагностування хронічних захворювань печінки.

 

Обстеження на наявність маркерів вірусного гепатиту В і С на договірних умовах можна пройти в ДУ «Дніпропетровський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» за адресою: м. Дніпро, вул .Щербаня 6. Детальнішу інформацію можливо отримати за телефонами (056) 731-96-19, (056) 731-96-81, (056) 731-96-83.

 

Джерело інформації:  https://phc.org.ua/news/gepatiti-shlyakhi-peredavannya-ta-profilaktika , https://uoz.mkrada.gov.ua/images/Files/reforms/dajdzhest-moz/dlya-patsientiv.pdf, https://phc.org.ua/news/vidpovidi-na-poshireni-pitannya-batkiv-pro-scheplennya, https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/inshi-infekciyni-zakhvoryuvannya/infekciyna-zakhvoryuvanist-naselennya-ukraini  звіти про окремі інфекції та паразитарні захворювання (державна статистична форма №2) та бюлетені щодо інфекційної захворюваності по Дніпропетровській області за 2020 – 2021 роки.

 

Виконавці:

Кісельов Денис – завідувач відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних хвороб ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ України»

Портняга Олена – лікар-епідеміолог відділу імунопрофілактики ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ України»

 

Print Friendly, PDF & Email